Už len necelé dva týždne, teda do konca septembra, majú podnikatelia na to, aby si splnili svoje povinnosti voči Obchodnému registru.

Na snímke vpravo predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a vľavo minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Prvá pomoc štátu firmám je už asi posledná. V rozpočte je sekera, veľa sa sľubuje, málo plní

Prvá povinnosť sa týka zriaďovateľov podnikov zahraničných právnických osôb, ale aj ich organizačných zložiek, prípadne organizačných zložiek podnikov slovenských právnických osôb.

Mária Kolíková, Igor Matovič
Neprehliadnite

Veľké upratovanie v Obchodnom registri. Kolíkovej rezort nie je reformný tiger, má brvno v oku

V októbri minulého roka totiž vstúpila do účinnosti novela, ktorá zmenila niekoľko ustanovení Obchodného zákonníka, ako aj zákona o Obchodnom registri. Ak to nestihnú urobiť hrozí, že ich registrový súd z obchodného registra jednoducho vymaže.

Posledné dni na vykonanie zmien

K návrhu na zápis nie je treba prikladať žiadne listiny, ani sa tam neplatia žiadne poplatky, hovorí Simona Klučiarová, advokátka zo spoločnosti Accace Legal.  Pokiaľ by aj niekto chcel takto ukončiť činnosť, neoplatí sa na to spoliehať. Súd totiž nemá stanovenú lehotu, dokedy tak musí urobiť.

Na ilustračnej snímke čašník jednej z reštaurácií na nábreží Dunaja
Neprehliadnite

Zákonník práce opäť na muške. Veľké zmeny v stravnom mnohých finančne privedú do hrobu

Cieľom tejto zmeny má byť, aby sa z obchodného registra vymazali nefungujúce, neaktívne firmy. Netýka sa teda klasických slovenských obchodných spoločností, ako je napríklad spoločnosť s ručením obmedzeným či akciová spoločnosť, to môžu byť podnikatelia pokojní, hovorí pre TREND partner advokátskej kancelárie Havel & Partners Štepán Štarha.

Na snímke sú príchody ministrov na 2. zasadanie vlády pod vedením premiéra Eduarda Hegera.
Neprehliadnite

Robiť sa peknými za cudzie peniaze? To vláde ide, chce dať očkovaným viac voľna a 275 eur

Z dostupných údajov je známe, že registrový súd nebude na výmaz nikoho osobitne upozorňovať. „Pred týmto úkonom však rezort spravodlivosti zverejní zoznam týchto osôb v Obchodnom vestníku počas šiestich mesiacov. Detaily celého procesu však ešte úplne nepoznáme,“ dodáva Š. Štarha. Napríklad nie je jasné, ako sa pristúpi k zamestnancom organizačných zložiek, ktoré sa vymažú z obchodného registra. 

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Nízke penzie živnostníkom tŕň z päty nevytrhnú. Krajniakova reforma skrýva diabolské detaily

Na podanie návrhu na zápis je nutné disponovať kvalifikovaným elektronickým podpisom. Treba vypísať aj jeden z troch návrhových formulárov, poznamenáva pre TREND Ján Marônek z advokátskej kancelárie Marônek & Partners. Buď o podniku zahraničnej právnickej osoby, alebo o organizačnej zložke zahraničnej, prípadne slovenskej právnickej osoby.

Povinnosti pre obchodné firmy

Druhá povinnosť voči Obchodnému registru sa týka väčšiny firiem, ktoré musia doplniť do obchodného registra identifikačné údaje fyzických či právnických osôb. Vo väčšine prípadov ide o zápis údajov o spoločníkoch, fyzických osobách, ako je dátum narodenia, alebo rodné číslo.

Na snímke ministerka zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO)  po 21. schôdzi vlády SR 7. júla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Bude test či karanténa aj pre očkovaných? Lengvarský farbičkuje okresy, sme najpápežskejší v EÚ

Ak im rodné číslo nebolo pridelené, musia uviesť iné identifikačné údaje, ako je napríklad číslo pasu alebo preukazu totožnosti a v prípade právnických osôb IČO. Treba takto zosúladiť údaje vo všetkých obchodných spoločnostiach.

Na snímke vľavo predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO). FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Voľno očkovaným je blud, musia ho mať aj ostatní. Vláda chybuje v benefitoch a porušuje zákon

„Na jednej strane je dobré, že sa zabezpečí identifikovanie jednotlivých osôb. Avšak na druhej sa tieto citlivé osobné identifikačné údaje dostávajú na verejnosť,“ poznamenáva Š. Štarha. Sú totiž uvedené v každom oficiálnom výpise z obchodného registra, ktorý možno získať elektronicky bez poplatku za pár sekúnd.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa