Týždenník TREND s portálom TREND.sk každoročne vypisuje esejistickú súťaž pre stredoškolákov. Vyhodnocuje ju v lete a vybrané práce následne ponúkne aj čitateľom. Uvádzame ďalšiu z nich.

*

Johann Wolfgang von Goethe povedal: „Život patrí živým, ten kto žije, musí počítať so zmenami.“

A nedávno práve jedna takáto zmena zastihla ľudstvo. Viacerým sa možno teraz v mysli vynorilo slovo „koronavírus“, či „covid-19“, nie je to však úplne tak.

Samozrejme, zdrojom všetkých zmien, ktoré sa za posledný rok udiali, je práve tento vírus, ktorý sa objavil veľmi nečakane. Keď sa na to však pozrieme z iného hľadiska, nové vírusy, chrípka, ovčie kiahne, mor... – toto všetko sa v minulosti už objavilo a nezmenilo ľudstvo a jeho fungovanie do takej miery, ako práve covid-19. V čom to je tentoraz iné?

Rozdiel nie je v type vírusu, ale v tom, ako sme naň zareagovali my. Keby sa covid-19 vyskytol na zemi pred 500 rokmi, jeho priebeh by s najväčšou pravdepodobnosťou vyzeral úplne inak.

Žijeme však v 21. storočí plnom moderných technológií a považujeme samých seba za veľmi vyspelých a vzdelaných.

Zoči-voči nebezpečenstvu sme začali zatvárať hranice, obmedzovať ľudské kontakty, zvyšovať už aj tak vysoké hygienické návyky a robiť všetko preto, aby sme sa nenakazili. Pri stretnutí s covid-pozitívnym človekom sme poctivo dodržali karanténu a hoci často bezdôvodne, trávili sme čas zavretí medzi štyrmi  stenami. Opatrenia a zdravie na prvom mieste.

Komunikovanie inak

Človek je tvor rozumný a práve preto sme začali využívať rôzne spôsoby, ako sa aj na diaľku z pohodlia domova spojiť s kolegami z práce, kamarátmi, či s učiteľmi v škole. Svet sa počas pár mesiacov zmenil na nepoznanie.

Za ten čas sme mali možnosť sa toho o sebe veľa naučiť. Zistili sme nie len to, že škola nakoniec nie je až také zlé miesto a že nám dokonca v určitých momentoch aj chýba, no sebapoznávanie naberalo každým dňom nové kontúry.

Otvorenie reštaurácií, hotelov a obchodov po lockdowne v Nemecku
Neprehliadnite

Študentská esej | Covid prevzal kontrolu nad svetom a zmenil ho od základov

Zistili sme, ako rýchlo sa vieme prispôsobiť, ako reagujeme na nečakané situácie, či akú pevnú máme myseľ, keď nás nikto nenúti sedieť nad knihami a písomky sa dajú napísať aj inak, ako memorovaním všetkých informácií do hlavy.

Takisto sme si uvedomili dôležitosť socializácie a ľudského kontaktu a začali sme si viac vážiť priateľov. Z ľudskej stránky sme dostali možnosť zastaviť sa a popremýšľať nad sebou a svojim doterajším správaním, na čo sme pri predchádzajúcom uponáhľanom spôsobe života nemali čas.

Nové technologické riešenia

Z technologického hľadiska to bola ešte zásadnejšia a – dovolím si tvrdiť – trvalejšia zmena.

Nehovorím len o tom, že sme nadobudli nejaké nové technické zručnosti a naučili sa komunikovať do značnej miery online. Vďaka tejto skúsenosti sa nám otvára obrovské more príležitostí a doposiaľ neobjavených možností.

Povoľme na chvíľu uzdu kreativite a predstavme si, že pri výbere nového bývania už nemusíme cestovať z jedného miesta na druhé, často len preto, aby sme zistili, že byt nevyzerá vôbec podľa našich predstáv, ale môžeme si cez počítač prezrieť nehnuteľnosť a ušetriť množstvo času.

Bežnou sa stane aj virtuálna prehliadka u lekára, ktorý vám lieky na tlak alebo krém na kožné problémy predpíše na základe videohovoru a vy nemusíte čakať dlhé hodiny v čakárni. Lákavé, však?

Istotne vieme nájsť množstvo ďalších pozitív. Veľa vecí sme sa naučili robiť sami a vďaka tutoriálom na internete sa preriedili niektoré predtým preplnené miesta ponúkajúce rôzne služby.

Vznikli rôzne skvelé nápady, ako virtuálna prehliadka múzea, kino doma, či dokonca aj divadelné inscenácie boli streamované do našich obývačiek.

Pokiaľ ste takí optimisti ako ja, môžete to brať aj z tejto lepšej stránky a riadiť sa heslom: zmena je život.

Sociálne vplyvy a rozpory

Ak však máme hovoriť o zmene, je potrebné spomenúť aj tú menej potešujúcu časť. Z ekonomického hľadiska je to určite dlh, ktorý sa pripísal na konto mnohým krajinám, nezamestnanosť, inflácia...

Bežný človek je osamotený, psychologickú pomoc vyhľadáva čoraz viac ľudí, strata zamestnania, neistota budúcnosti...

Narazili sme aj na jeden možno nie úplne očakávaný problém. Čím viac rodiny spolu trávili doma času, tým viac vznikal priestor na nedorozumenia, hádky a iné nepríjemnosti. Aj v tej najharmonickejšej rodine sa zrazu objavili problémy.

koronavírus v Nemecku
Neprehliadnite

Študentská esej | Covid nám mnoho odhalil. Zmenil náš pohľad na slobodu a istoty

Spoločnosť sa rozdelila na tábory hneď z niekoľkých hľadísk. Najrozšírenejšie rozoberanou témou sa stalo očkovanie.

Najprv sme na vakcíny čakali s očakávaním a bola to naša záchrana, do ktorej sme vkladali obrovské nádeje. Po usilovnej práci tých najlepších mozgov planéty sa to aj podarilo a na trh prišlo hneď niekoľko typov vakcín.

Tu však spoločnosť začala mať pochybnosti a vznikali rôzne konšpiračné teórie a propagandy voči zaočkovaniu.

Svet menia ľudia

Tentoraz by som si dovolila citovať nemeckého psychológa a psychoanalytika Ericha Fromma: „Po prvý raz v dejinách závisí fyzické prežitie ľudstva od radikálnej duševnej zmeny človeka“.

Či už zmeny vnímate pozitívne alebo negatívne, je to jedno. Iba človek si môže určiť, ako bude žiť. Mohli sme si vybrať iné riešenie. Mohli sme si vybrať alternatívu, v ktorej by sa nič nezmenilo. Obchody by boli otvorené, školy a zamestnania by pokračovali tak, ako predtým. Alternatív je mnoho.

Svet sa nemení len tak ľahko vplyvom iných faktorov. Samozrejme, pád asteroidu by sme veľmi ovplyvniť nevedeli.

Avšak väčšina zmien, ktoré ovplyvňujú život a fungovanie organizmov na Zemi, vychádza priamo z nás. Z našich myslí, nášho správania sa, našich nápadov a ich následnej realizácie. Svet nemení nás. Svet si meníme sami. Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať.

Timea Vrtíková

Gymnázium Andreja Vrábla, Levice

Ilustračný ibrázok
Neprehliadnite

Študentská esej | Nástup pandémie bol šok pre ľudstvo, jej ústup bol šok pre stredoškoláka