Vláda ešte pred vlaňajšími voľbami hýrila marketingovými nápadmi o tom, ako urobiť zo Slovenska krajšiu krajinu. Takú, kde budú ľudia radi platiť dane i odvody, ako neraz hovoril v médiách bývalý minister financií a súčasný premiér Eduard Heger. Preto vraj treba systém zjednotiť a vyberať peniaze pre štát jednou inštitúciou, pôvodne Finančnou správou.

peniaze
Neprehliadnite

Vláda pochovala projekt UNITAS. Nižšie dane a odvody už nerieši, chýba vôľa i cesta

Odvtedy sa nezmenilo nič. Možno predpokladať, že tak to bude aj pokračovať, ako naznačujú vyjadrenia politikov. Projekt informačného systému pre správu a jednotný výber daní a poistného (UNITAS), je toho dobrým príkladom. Ten mešká už poriadne dlho, hoci bol schválený ešte v roku 2008.

Sľuby nepomohli, do volieb je ďaleko

Vládni politici prisľúbili dotiahnuť do úspešného konca jeho druhú fázu, keďže prvá už funguje. Prisľúbili. To môže trvať ďalší rok, dva či rovno desať. Snaha koaličných strán niečo v praxi zlepšiť, zostáva už mesiace v rovine drobného odbúravania administratívnych povinností či poskytovania bonusov a malusov zo strany Finančnej správy.

Malé kroky vpred sú z pohľadu politikov posudzované optikou veľkých činov, pritom by mali byť v súčasnosti už bežným štandardom.

Prevádzky nemusia hlásiť, aký režim pre vstup návštevníkov zvolili. Musia však v priestoroch vyznačiť, ktorý režim platí a následne ho dodržiavať. Jednotlivé režimy môžu prevádzky striedať, ich trvanie nie je stanovené. Od pondelka 16. augusta 2021 je podľa nového COVID automatu v stupni ostražitosti deväť okresov. Ide o okresy Gelnica, Košice I.-IV., Košice-okolie, Poprad, Spišská Nová Ves a Stará Ľubovňa.
Neprehliadnite

Štát hodil sieť na prevádzky. Kontrola ľudí môže byť za hranou zákona, ich sťažnosti sa kopia

V súčasnosti je situácia taká, že nie je politická vôľa na tom, ako by mala reforma vyzerať. Medzi sebou sa „prú“ aj rezort práce a rezort financií.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa