Predstavte si jednotný systém na výber daní a odvodov, ktorý by všetkým uľahčil život. Štátu by umožnil mať ich pod lepšou kontrolou a zabránilo by sa aj rôznym nechceným daňovým či iným únikom. Výsledkom by bol spokojný občan i podnikateľ, ktorému by sa tak uľahčil život. Pekné sľuby vládnych strán ešte pred rokom, dnes horšia realita.

Pekné vízie na papieri

Nie je nič v tejto dobe istejšie, a platí to stáročia, ako dane a smrť. Politici na zmenu daňovej i sociálnej politiky premyslene a vo veľkom vsádzajú pri predvolebných sľuboch. Lebo tí pred nimi to robili zle a neefektívne, „kradli vo veľkom“. Jedine ich nové reformy vrátia na Slovensku daňovú spravodlivosť, nižšie odvody, ale napríklad i jednotný systém daní, ciel a odvodov UNITAS.

Prevádzky nemusia hlásiť, aký režim pre vstup návštevníkov zvolili. Musia však v priestoroch vyznačiť, ktorý režim platí a následne ho dodržiavať. Jednotlivé režimy môžu prevádzky striedať, ich trvanie nie je stanovené. Od pondelka 16. augusta 2021 je podľa nového COVID automatu v stupni ostražitosti deväť okresov. Ide o okresy Gelnica, Košice I.-IV., Košice-okolie, Poprad, Spišská Nová Ves a Stará Ľubovňa.
Neprehliadnite

Štát hodil sieť na prevádzky. Kontrola ľudí môže byť za hranou zákona, ich sťažnosti sa kopia

Mnohí bežní ľudia možno vtedy nepostrehli, že UNITAS nie je žiadna novinka. Tento projekt pripravovala už bývalá vláda pred 10 rokmi. Len súčasní vládni politici si tento zámer pred voľbami „požičali“ a teraz nevedia, ako ho postaviť na nohy.

Sľubov je viac ako skutkov. Dane a odvody sa nezjednotia. Ďalší z projektov štátu, ktorý sa odkladá na neurčito. A ako minister financií Igor Matovič s obľubou hovorieva, „spí“. TREND zisťoval v rámci jednotlivých rezortov viac.

Projekt mešká desiatky rokov

Firmy potrebujú predvídateľné podnikateľské prostredie, s jasne fungujúcim systémom, a i tí najmenej zarábajúci by radi videli na výplatnej páske nižšie dane i odvody. Národný kontrolný úrad (NKÚ) projekt UNITAS spomína najnovšie aj v pláne kontrolnej činnosti na tento rok.

„Kontrola tohto projektu by mala byť ukončená v závere tohto roka,“ hovorí pre TREND Marek Papajčík, hovorca NKÚ.

Tento informačný systém pre správu a jednotný výber poistného mešká viac ako desať rokov. Jeho vízia bola schválená ešte v roku 2008. V prvej fáze (UNITAS I.) úspešne prebehla reforma daňovej a colnej správy.

Druhá etapa, ktorá mala prepojiť správu daní s výberom poistných odvodov, zastala na mŕtvom bode, bez existencie reálneho akčného plánu. Aktuálne by mala Sociálna poisťovňa vykonať ročné zúčtovanie prvýkrát v roku 2024 za zúčtovacie obdobie roka 2023, ako bolo vládou schválené ešte v roku 2018.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa