Ak štát urobí to isté, čo urobil podnikateľom počas prvej a druhej vlny pandémie, tretia bude pre nich katastrofou. Navyše, vláda už viac ako rok hovorí o rôznych reformách, od daňovo-odvodovej až po justičnú, ale kvalitné riešenia nie sú na stole. Firmy nevidia u nej vôľu riešiť ich problémy systematicky.

Načo hovoriť v predvolebných sľuboch o desiatkach reforiem, keď v skutočnosti politici nezvládnu ani jednu. Často sa pritom snažia ľuďom nahovoriť, že sa na nich môžeme spoľahnúť a oni sú tou pravou záchranou pre krajinu.

„Osobne si myslím, že preto volíme strany, ktoré nám sľubujú okamžité krásne zajtrajšky aj za cenu katastrof do budúcnosti,“ prezradil pre TREND vo funkcii končiaci výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Serina. Ten aktuálne 31. augusat po ôsmich rokoch ukončuje  svoje pôsobenie v orgánoch PAS a bilancuje posledné mesiace z pohľadu podnikateľov.  

Advokát a výkonný riaditeľ PAS Peter Serina.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Advokát a výkonný riaditeľ PAS Peter Serina.
V rozhovore s Petrom Serinom sa tiež dozviete
  • Aká bude zrejme pre podnikateľov jeseň a na čo sa majú reálne pripraviť
  • Prečo vláda na Slovensku chce byť  pápežskejšia ako pápež
  • Čím to je, že Slovensko má horšie predpoklady na ekonomické zotavenie ako iné krajiny
  • Prečo sa doteraz nedarí koalícii napĺňať predvolebné sľuby v oblasti podnikania
  • Ako štát robí len PR, ale v skutočnosti nerieši žiadnu protikorupčnú činnosť

 

Rozhovor prebieha počas leta, ale nič to nemení na jeho aktuálnosti. Väčšie reformy sú stále v nedohľadne a podnikatelia nevedia, čo bude ďalej. Podľa PAS dali vláde za jej pôsobenie vlani nelichotivé hodnotenie, oznámkovali ju na 4 mínus. Dnes firmy majú nový covidový automat a nevedia, aká bude jeseň. Majú to najhoršie za sebou?

Nedovolím si povedať, že to najhoršie majú za sebou. Univerzálny odškodňovací zákon je stále vo vzduchu a nezdá sa, že by to vláda chcela zmeniť. Rovnako to vyzerá aj s chystanou daňovou reformou.

V júni štát ukončil finančnú pomoc pre podniky, ktorá je aktuálne naviazaná na regionálny semafor, prípadne ostala zachovaná len minimálne. V zásade sa udialo to, že mnohí podnikatelia budú odkázaní v tretej vlne sami na seba a mnohí sa dostanú do vážnych problémov.

Dotkne sa to všetkých, alebo najmä niektorých sektorov?

Týka sa to najmä turizmu, ubytovania či reštaurácií. Zrejme začne byť opäť dopyt po pracovnej sile, lenže mnohé firmy na jeseň zaniknú alebo budú prepúšťať. Polovica zamestnancov by bola dávno preč, keby štát predtým aspoň čiastočne nepomáhal podnikom, k čomu teraz zrejme dôjde.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa