Na Juraja Lišku, bývalého ministra obrany počas druhej Dzurindovej vlády, si dnes spomenie málokto. Nie je na to dôvod, pretože za svoj krátky politický život toho veľa nestihol. On sám však na záver svojej kariéry nespomína v dobrom.

V januári 2006 sa v Maďarsku zrútilo vojenské lietadlo AN-24, na ktorého palube bolo 41 vojakov a jeden civilista. Išlo o najväčšie letecké nešťastie v dejinách samostatného Slovenska.

Aj keď minister túto tragédiu nijakým spôsobom nezavinil, rozhodol sa symbolicky podať demisiu. „Jednoducho, v čase, keď sa táto tragédia Slovensku prihodila, som bol minister obrany,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie. Tak málo mu stačilo na demisiu. Toto gesto však malo svoj zmysel.

Štát plní mnoho funkcií, ale ochrana ľudských životov je tá najdôležitejšia. Štát riadi bezpečnostné zložky či zdravotnícky systém s cieľom, aby chránil v čo najväčšej miere svojich občanov.

M. Krajčí vyzval zdravotníkov a niektorých študentov na pomoc s testovaním
Neprehliadnite

Slovensko je druhý najhorší štát na svete v boji s covidom. Kto vyvodí politickú zodpovednosť?

Samozrejme, nemôže zachrániť každého, preto ľudia umierajú aj bez toho, aby to narúšalo legitimitu štátu. Z času sa na čas sa však prihodí smrť, ktorá na seba púta väčšiu pozornosť a ľudia sa na ňu automaticky pozerajú ako na zlyhanie štátu a volených predstaviteľov, ktorí štát v danej chvíli reprezentujú.

Niekedy je miera takejto zodpovednosti jasná a preukázateľná, inokedy ide skôr o symbolickú rovinu, lenže aj tá je dôležitá. Symbolickým odstúpením po niekoho smrti dávajú politici najavo, že najdôležitejšou úlohou štátu je chrániť ľudské životy.

Takéto symbolické demisie sa však na Slovensku stávajú len zriedkavo. Známa je ešte demisia Mareka Maďariča po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Odstúpil, pretože do jeho pôsobnosti, ako ministra kultúry, patrili aj médiá. Táto demisia však vtedy nestačila na vrátenie dôveryhodnosti štátu a ľudia požadovali demisiu Roberta Fica.

Na tieto ojedinelé príklady symbolickej demisie by sme však mali myslieť aj teraz, keď hodnotíme zodpovednosť ministra zdravotníctva Mareka Krajčího za súčasnú krízu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa