Pandémia koronavírusu urýchľuje robotizáciu vo svete. Podľa najnovších údajov Svetového ekonomického fóra by do roku 2022 malo vo svete zaniknúť 75 miliónov súčasných pracovných miest. Na druhej strane sa očakáva, že sa vytvorí 133 miliónov nových pozícií. 

Robotizácia je nezvrátiteľný proces, je to súčasný trend. Tak, ako sme pred rokmi prešli z čisto poľnohospodárskej výroby k prevahe priemyslu, tak sa teraz priemysel transformuje na väčšie využívanie zmechanizovanej a robotizovanej výroby.

Textilné tašky takisto potrebujú vyčistiť.
Neprehliadnite

Vyše tretina ľudí nakupuje potraviny cez internet. Ročne však minieme 2300 eur zbytočne

Ohrození ľudia v automobilkách

Priemyselné podniky sú čoraz viac automatizované, za vlaňajšok bolo do prevádzky zaradených viac ako 300-tisíc nových priemyselných robotov. Do šiestich rokov roboty odpracujú až 52 percent z celkového pracovného času, ľudia už len 48 percent.  

Na Slovensku je robotizáciou ohrozených až vyše 34 percent pracovných miest v priemyselnej výrobe, teda napríklad v automobilkách. Do úzadia sa dostanú pracovníci na robotníckych pozíciách, pracovníci v call centrách alebo predavači/pokladníci v maloobchode a veľkoobchode, ktorých postupne nahrádzajú samoobslužné pokladne. Roboty majú viacero výhod. Nie sú PN, sú presnejšie a podľa vedcov majú menšiu chybovosť. Robotizácia znižuje náklady na platy a zvyšuje zisky podnikom.

Žiadaní IT pracovníci

V rámci východnej a strednej Európy budú do roku 2022 čoraz viac žiadané pozície ako dátový analytik, špecialista na robotické stroje, inžinier, vývojár softvérov a aplikácií či špecialista na sociálne siete.

Pracovné pozície, ktoré budú v budúcnosti žiadané v regióne CEE
 • Dátový analytik a výskumník
 • Špecialista v oblasti digitálneho marketingu a stratégie
 • Špecialista na robotické stroje a inžinieri
 • Vývojár softvérov a aplikácií
 • Obchodný a marketingový špecialista
 • Odborník na nové technológie
 • Bezpečnostný analytik
 • Špecialista na sociálne siete a e-commerce
 • Pracovník klientskeho centra
 • Personalista
 • Finančný analytik
 • Robotník

Do úzadia sa dostanú pracovníci na robotníckych pozíciách, pracovníci v call centrách alebo predavači/pokladníci v maloobchode a veľkoobchode, ktorých postupne nahrádzajú samoobslužné pokladne. Do dvoch rokov by roboty mali začať nahrádzať napríklad prácu čašníkov, zamestnancov fast foodov a ostatných pracovníkov, ktorých plat sa pohybuje na hranici minimálnej mzdy.

Americká banka Merrill Lynch napríklad už rieši, ako automatizovať investičné poradenstvo pre niektorých klientov s účtami, na ktorých je menej ako 250-tisíc dolárov. Navyše, kedysi mal takmer každý šéf v londýnskej City sekretárku, v súčasnosti majú aj vysokopostavení ľudia vo firemnej hierarchii iba jednu, ktorá pracuje pre viacerých. Pozícia sekretárky od roku 2001 zaznamenala celosvetovo najväčší úbytok pracovných príležitostí. Na Slovensku je však pozícia asistentky stále často obsadzovaná.

REGIÓNY: DÔCHODCOVIA
Neprehliadnite

Rady, ktorými si zaručene polepšíte o viac ako 100 eur mesačne a budujete lepší dôchodok

Robot nedokáže všetko

Stále je množstvo profesií, ktoré roboty vykonávať nemôžu. Špecializované profesie ako terapeuti, osobní tréneri či učitelia zostanú nenahraditeľné. Naopak, ľudia skončia na pozíciách vyžadujúcich opakované zručnosti, prácu s dátami alebo ručné zadávanie informácií.  

Medzi ústredné vlastnosti bude patriť tvorivá práca – písanie, podnikanie alebo vedecké objavovanie. Ľudia v týchto profesiách sa robotov nemusia obávať. Naopak, môžu z nich mať prospech. Podnikatelia by totiž vyrábali vynálezy a výskumníci by ich analyzovali.

Nenahraditeľná zostane naďalej práca s ľuďmi. Zamestnanci budú potrebovať manažérov alebo opatrovateľov. Vedci však už vytvárajú robotické stroje, ktorých cieľom je byť priateľmi pre dlhodobo osamelých ľudí.

Každý štvrtý prejde školením

Zmeny na trhu práce budú vyžadovať aj dovzdelávanie. Každý štvrtý zamestnanec bude musieť prejsť minimálne šesťmesačným školením. Zamestnanci by mali prejsť najmä IT a jazykovými školeniami. Až 80 percent firiem uvádza, že urýchľujú plány na využitie nových technológií v ich podnikoch, vďaka ktorým bude mnoho existujúcich pracovných miest zastaraných.

Slováci majú digitálne zručnosti nedostačujúce na nové požiadavky trhu. Ani nie štvrtina ľudí ma vyššie ako základné digitálne zručnosti. Pritom ak si chce v budúcnosti zamestnanec udržať svoje miesto, zrejme si rekvalifikačné kurzy bude musieť hradiť sám. 

Len zhruba tretina rekvalifikácií by mala byť preplácaná priamo zamestnávateľmi. Tie budú firmy realizovať prostredníctvom interných oddelení. Odhaduje sa, že približne štvrtina školení pôjde cez súkromných poskytovateľov odbornej prípravy a zhruba pätina prostredníctvom verejných vzdelávacích inštitúcií.

Lenka Buchláková
Lenka Buchláková je ekonomickou analytičkou spoločnosti FinGO.sk. Venuje sa investičným a spotrebiteľským témam. Predtým pracovala viac ako 11 rokov v médiách. Je absolventkou medzinárodných vzťahov a diplomacie na Geneva School of Diplomacy and International Relations a medzinárodných a európskych štúdií na University of Cambridge vo Veľkej Británii.
Lenka Buchláková
Lenka Buchláková je ekonomickou analytičkou spoločnosti FinGO.sk. Venuje sa investičným a spotrebiteľským témam. Predtým pracovala viac ako 11 rokov v médiách. Je absolventkou medzinárodných vzťahov a diplomacie na Geneva School of Diplomacy and International Relations a medzinárodných a európskych štúdií na University of Cambridge vo Veľkej Británii.