Tretia vlna pandémie už pár týždňov zasahuje Slovensko, pričom jej vrchol odborníci odhadujú na polovicu či koniec októbra. Paradoxom je, že vláda v tomto čase nemyslí na podnikateľov, ktorí sú kvôli spornému covid automatu vystavení neľahkej situácii. Budú musieť nejako prežiť najbližšie týždne či mesiace.

Na snímke vpravo predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a vľavo minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Prvá pomoc štátu firmám je už asi posledná. V rozpočte je sekera, veľa sa sľubuje, málo plní

Podľa toho, ako sa sfarbí ich okres. Krajina sa zatiaľ sfarbuje do červena, neskôr do čierna. Vízie nie sú veľmi lichotivé, záleží len na tom, či tretia vlna prehrmí do Vianoc, alebo sa plazivo bude ťahať až do apríla budúceho roka, ako sa to dialo vlani.

Obmedzenia štátu pretrvávajú

Gastro sektor zrejme obnoví predaj cez okienko alebo opätovne spustí donášky či rozvoj jedla. Hoteliéri sa sťažujú, že zníženie kapacít a počtu ľudí spôsobuje pokles záujmu o ubytovacie služby a rušenie rôznych podujatí. To nie je zodpovedné a plánované podnikanie, ktoré im ešte nedávno vládna koalícia sľubovala. Vládne tu systém chaosu, popretkávaný tlačovými konferenciami o tom, ako vládne strany zvládajú pofidérny boj za právny štát.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) . FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Nízke odvody, nízke penzie. Pre zlé gazdovanie sú ľudia na mizine, Krajniak ich nespasí

Z rôznych podnikateľských prieskumov vyplýva, že neustále zmeny, nesystémové riešenie a zle nastavené protipandemické opatrenia vnášajú medzi firmy nedôveru. Nevedia, čo bude o deň, o týždeň či o mesiac. V programovom vyhlásení vlády sa pritom uvádza ako jeden z bodov zlepšenie predvídateľnosti legislatívy a jej prijímanie maximálne raz do roka, ak má vplyv na biznis sektor.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Tvrdé vytriezvenie z marketingu vlády. Trieskanie sľubmi a fraška pri reformách

Fráza, ktorá mala zrejme zámer pritiahnuť voličov k voľbám, zrejme ani zďaleka nebude naplnená. Nečrtá sa nič zásadné. Žiadna predvídateľnosť fungovania firiem, žiadne systémové opatrenia, žiadne sľubové zníženie daňového či odvodového zaťaženia, ani skutočné schvaľovanie kvalitných zákonov pre tých, ktorí nežijú na úkor štátu.

Lebo pre podnikateľov je podstatné, aby mali z čoho žiť a vedeli, či majú prijať alebo prepustiť ľudí, pre zamestnancov zase, aby mali prácu a slušný zárobok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa