Keď Boeing v utorok 6. 10. mierne znížil dlhodobú predpoveď dopytu po komerčných lietadlách na ďalšie roky, jeho akcie sa prepadli o 6,8 percenta. Napriek tomu sú investori ohľadom budúcnosti Boeingu mierne optimistickí a očakávajú návrat akcií na vyššie úrovne.

Predikcia dopytu: mínus 11 percent

Ako vyzerá predikcia dopytu po lietadlách vo svete zasiahnutom epidémiou Covid-19? Podľa Boeingu budú letecké spoločnosti v nasledujúcich desiatich rokoch celkovo objednávať 18 350 komerčných lietadiel za 2,9 bilióna dolárov. V porovnaní s prognózami z roku 2019 je to menej o 11 percent. Prepočítané na trhovú hodnotu dopytu po leteckých výrobkoch aj službách je pokles miernejší: z pôvodných 8,7 na 8,5 bilióna dolárov.

Boeing upravoval aj prognózu dopytu po lietadlách na obdobie 20 rokov. V ďalšej dekáde po roku 2030 je predikcia optimistickejšia, čo by malo spolu za obe dekády tvoriť 43 110 komerčných lietadiel. To predstavuje pokles len o 2 percentá oproti odhadovanému počtu 44 040 lietadiel z roku 2019.

Aerolinky sú vo fáze zotavovania

Podľa najväčšieho amerického producenta lietadiel sú dnes aerolinky na celom svete už vo fáze zotavovania z 90-percentného poklesu osobnej leteckej dopravy z úvodu koronakrízy. Úplné zotavenie však odhaduje na dlhé roky. Samozrejme, otvorenou otázkou je dopad druhej vlny na vývoj situácie.

Aerolinky sú vo fáze zotavovania
Zdroj: Krištoff
Aerolinky sú vo fáze zotavovania

Ako to vidia trhoví analytici

Čo to celé znamená pre investorov a majiteľov akcií Boeingu? Jeden pohľad prezentuje Robert Spingarn, analytik Credit Suisse. Na základe predikcie trhu zvýšil cenový cieľ akcií Boeingu zo 154 na 184 dolárov. Inak povedané, tento analytik vidí pri danej akcii rastový potenciál15,3 percenta. Zároveň však upozorňuje na niekoľko negatívnych rizík vrátane vyššieho finančného pákového efektu, pretrvávajúcej nestability a neistoty a zvýšenej pravdepodobnosti problémov s budúcim vývojom (keďže reálne stále hrozí hromadné prepúšťanie).

Druhý pohľad ponúka spoločnosť Moderate Buy, ktorá zhrnula hodnotenie 17 burzových analytikov. Z tejto skupiny ôsmi odporúčajú nákup, ôsmi podržanie akcií a jeden odporúča akcie predávať. Ak by sa mierny optimizmus, ktorá panuje na Wall Street, preniesol do vývoja akcií Boeingu a tieto by medziročne klesli o takmer 49 percent, znamenalo by to priemernú cieľovú cenu 189,25 dolára. To je rastový potenciál na úrovni 18 percent oproti súčasnej úrovni.

Analyst Price Target on Ba
Zdroj: Krištoff
Analyst Price Target on Ba
Martin Krištoff

Absolvent Fakulty ekonómie a podnikania na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Viac ako dva roky pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. Ako hlavný analytik spoločnosti CFD World sa aktuálne venuje portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora