Viackrát v histórii sa stalo, že prezident zachraňoval Slovensko. Svojim morálnym apelom dokázal otočiť chod krajiny. Môžeme byť vďační, že napriek politickému systému, kde víťaz parlamentných volieb berie takmer všetko, tu existuje protiváha. Aj keď prezident nemá silné kompetencie, jeho slová majú obrovskú váhu.  

Obzvlášť to platí u Zuzany Čaputovej. Najdôveryhodnejším politikom nie je len preto, že stelesňuje prezidentský post, ale pre jej jasné a zrozumiteľné stanoviská, ktorými sa snaží národ spájať. Zo Zuzany Čaputovej sa stala v mnohých ohľadoch skutočná štátnička.

Veľkí štátnici sú veľkí tým, že sú ochotní robiť aj nepopulárne, no potrebné kroky. Že sa dívajú za aktuálne politické preferencie v snahe posunúť národ dopredu. Aj tak môžeme hodnotiť dnešný apel prezidentky na vládu, aby zlepšila svoju komunikáciu smerom k občanom a začala konať v boji s koronakrízou systematicky.

I. Matovič: Počas víkendu sa uskutoční celoplošné testovanie
Neprehliadnite

Igor Matovič pošle desiatky tisíc zdravých ľudí do karantény

Koniec zavádzaniu

Poslednú dobu sme videli viacero vyjadrení Igora Matoviča, ale aj ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, ktoré môže byť bez zaváhania označiť ako manipulatívne. Ich snahou je presadiť celoplošné testovanie napriek nemalým pochybnostiam odborníkov.

Silná propaganda vlády pomocou každodenných tlačových konferencií a veľkej pozornosti médií útočiaca na menej informovaných občanov potlačila do úzadia akékoľvek diskusie o správnosti pripravovaných krokov. A to napriek tomu, že zlyhanie celoplošného testovania by prinieslo do spoločnosti nevídaný chaos.  

Hlasy odborníkov však neostali nevypočuté a našli platformu u prezidentky, ktorá sa jasne postavila za moderné Slovensko. Za krajinu, kde úlohou vlády je občanov jasne informovať, pripravovať dlhodobé a poctivé riešenia a krajinu v čase jej najväčšej krízy spájať.

Prezidentka nepriamo apelovala na zmenu správania sa vlády – krok, ktorý by s najväčšou pravdepodobnosťou dokázal celospoločenskú situáciu upokojiť a priniesť pokles napätia. Bude to však obrovská výzva vzhľadom k nezáujmu premiéra svoje správanie meniť.

Druhý deň pilotného celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 na Orave a v Bardejove, ktoré potrvá do nedele 25. októbra 2020. Na Orave a v okrese Bardejov otestovali v sobotu do 17.00 h 50.430 ľudí, z nich bolo infekčných 1860. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽANO) na sobotňajšej tlačovej konferencii. Na snímke premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie v Námestove, 24. októbra 2020. V pozadí primátor Námestova Milan Hubík. EASYFOTO TASR - Miroslava Mlynárová
Neprehliadnite

Igor Matovič o testovaní zavádza. V čom má pravdu a v čom sa mýli

Matovič ostáva Matovičom

Pol roka vlády Igora Matoviča ukázalo, že premiér ostáva Igorom Matovičom – buričom, večným rebelom a excelentným politickým marketérom. Či lepšie povedané manipulátorom más. Šanca, že sa zmení a stane sa z neho systematický krízový vodca je nízka.

A práve to je dôvod, prečo svojou dnešnou tlačovou konferenciou prezidentka riskuje odvetu. Ani doteraz ich vzťah nebol vrúcny, no Igor Matovič neznáša kritiku. Každý kritik je nepriateľ, a je jedno, či je to médium, koaličný partner, vedec alebo prezidentka. Na každého sa vznesie hnev.

Zuzana Čaputová svoju kritikou riskuje, že sa ďalej vzdiali od možnej spolupráce s vládou. Spravila však správnu vec, za ktorú sa treba postaviť. To, že za ňou stáli najvýznamnejší slovenskí epidemiológovia, dokumentuje vážnosť a dôležitosť situácie.

Na snímke programový riaditeľ Bratislava Policy Institute, sociológ Doc. PhDr. Michal Vašečka, PhD.’
Neprehliadnite

Michal Vašečka: Igor Matovič je najslabší článok vlády

Má silnú podporu z vedeckých kruhov. No pre budúcnosť krajiny je dôležité, aby takúto podporu získala aj od kľúčových politických strán formujúcich budúcnosť Slovenska. Tie by mali vyjsť z úzadia a jasne presadzovať hodnoty a princípy, pre ktoré ich ľudia do parlamentu zvolili.

Čochvíľa môžu skolabovať nemocnice, množstvo domácich firiem skrachovať a tisíce ľudí stratiť prácu. Práve v takejto chvíli je zásadné, aby Slovensko bolo jednotné. O záujme prezidentky presadzovať túto víziu niet pochýb.