Čoraz viac ľudí, ktorí sa rozumejú vede, sa začínajú pýtať vlády nepríjemné otázky. Napríklad: koľko zdravých ľudí zo severu Slovenska skončilo po testovaní antigénovými testami v karanténe? 

Minister zdravotníctva Marek Krajčí odpovedá: „človek, ktorý vyjde pozitívny pri antigénovom testovaní, je pozitívny aj pri PCR metodike“.  

Tento výrok je však prinajlepšom zavádzajúci, prinajhoršom ide o vedomé klamstvo, ktorým chce minister ospravedlniť premiérov nápad celoplošného testovania.  

Následky takéhoto konania budú obrovské - na Slovensku vyjde antigénový test chybne ako pozitívny u desiatok tisícov ľudí. Tak ako na Orave ho majú v súčasnosti stovky ľudí.

Igor Matovič (24.10.2020)
Neprehliadnite

Testovanie v Bratislave môže skončiť veľkým fiaskom. Matovič sa zahráva s dôverou ľudí

Falošne chorí

Žiadny test nie je stopercentný. Dokonca ani PCR. Na to, aký presný test je, slúžia dve štatistické hodnoty: senzitivita a špecificita. Senzitivita meria, koľko chorých test skutočne  zachytí. Ak je senzitivita povedzme 70 percent, znamená to, že z tisíc chorých ľudí bude mať až 300 negatívny test. 

Špecificita zase meria, koľko zdravých ľudí test naozaj ako zdravých aj označí. Napríklad, špecificita 90 percent hovorí, že ak otestujeme tisíc zdravých ľudí, budeme mať sto falošne pozitívnych. Sú to ľudia, ktorým vyšiel test ako pozitívny, no chorobu nemajú. Je to spôsobené tým, že mohli prekonať chorobu podobnú tej, na ktorú sa testujú, no test to nevie rozlíšiť – nie je dostatočne špecifický.

Druhý deň pilotného celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 na Orave a v Bardejove, ktoré potrvá do nedele 25. októbra 2020. Na Orave a v okrese Bardejov otestovali v sobotu do 17.00 h 50.430 ľudí, z nich bolo infekčných 1860. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽANO) na sobotňajšej tlačovej konferencii. Na snímke premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie v Námestove, 24. októbra 2020. V pozadí primátor Námestova Milan Hubík. EASYFOTO TASR - Miroslava Mlynárová
Neprehliadnite

Igor Matovič o testovaní zavádza. V čom má pravdu a v čom sa mýli

Slovenský pokus

Ak by antigénové testy mali rovnakú špecificitu ako PCR testy, potom by výrok Mareka Krajčího bol správny. Ale keďže ju majú nižšiu a ani PCR testy nie sú dokonalé, potom bude vždy platiť, že sem-tam sa vyskytne človek, ktorý je pri testovaní falošne pozitívny – má pozitívny test, no chorý nie je. 

Vo všeobecnosti to však problém nie je. Pretože, ak sa testujú najmä ľudia, u ktorých sa prejavujú známky choroby, je vysoká šanca, že testy budú fungovať správne. Aj preto sa antigénové testy odporúčajú výhradne pre testovanie symptomatických pacientov.

Slovenská vláda však chce spraviť dieru do sveta tým, že nimi bude testovať všetkých obyvateľov Slovenska, z čoho drvivá väčšina budú zdraví jedinci. A to je zásadný problém.

Neprehliadnite

Ivan Bošňák: Zišli sme z českej cesty. Opatrenia začínajú zaberať

Zákerná špecificita

Na svete boli spravené dve veľké klinické štúdie antigénových testov od juhokórejskej firmy SD Biosensor, ktorými bude pretestované Slovensko. V prvom rade treba povedať, že tieto testy patria medzi veľmi kvalitné. Napriek tomu vyšla ich špecificita v nemeckom skúšaní na úrovni 99,3 percenta a v brazílskom skúšaní iba na 97,6 percenta.

Jedno skúšanie prebehlo na vzorke 1 212 ľudí, druhé na vzorke 294 ľudí. Spočítaním týchto čísiel dostávame priemernú špecificitu na úrovni 99 percent. Čo to znamená?

Že zo sto zdravých ľudí, bude mať jeden človek falošne pozitívny test. Z milióna zdravých ľudí bude falošne pozitívnych testov desať tisíc. Ak prídu na testovanie tri milión ľudí, tak falošne pozitívnych môže byť okolo 30-tisíc. Desiatky tisíc zdravých ľudí tak budú musieť ísť do karantény. Nepomôžu si.

premiér Igor Matovič Marek Krajčí Jaroslav Naď
Neprehliadnite

Podvod, zlyhanie a chaos. To je celoplošné testovanie premiéra Matoviča

Južanský paradox

Najväčší paradox nastane v južných častiach Slovenska. Tam je prevalencia choroby pravdepodobne tak nízka, že omnoho viac ľudí bude falošne pozitívnych ako skutočne pozitívnych. Na juhu Slovenska je totižto niekoľkonásobne menej ľudí s covidom na počet obyvateľov, ako je to na severe Slovenska.

Ak testovanie na severe odhalilo takmer štyri percentá pozitívnych, na juhu Slovenska sa tak môžeme baviť o desatinách percenta skutočne pozitívnych ľudí. Pri špecificite 99 percent, budeme mať jedno percento falošne pozitívnych, čo je viac ako pár desatín percenta skutočne pozitívnych.

Igor Matovič má pravdu – celoplošné testovanie skutočne vojde do dejín.