Ministerstvo zdravotníctva rozhodlo, že predá alebo daruje 160-tisíc nevyužitých dávok vakcíny Sputnik V, ktoré by nám inak za chvíľu exspirovali v skladoch. Richard Sulík tvrdí, že je to blamáž, Igor Matovič zase opakuje, že za to môžu „hlupáci“ či „zlomyseľní ľuďia“, ktorí sa snažili ruskú vakcínu od začiatku sabotovať.

I. Matovič tiež často vyslovuje rôzne odhady o tom, koľko ľudí by sa vakcínou dalo zaočkovať, pokiaľ by neúradovali sabotéri. Raz to bolo milión ľudí, inokedy 500-tisíc, asi najrealistickejšie vyznieval odhad 300-tisíc, pri ktorom sa opieral o prieskum agentúry AKO z februára 2021. Všetky tieto odhady boli nakoniec ďaleko od pravdy, do čakárne na Sputník sa prihlásilo len niekoľko tisíc ľudí.

Keďže sa ministrovi financií darí časť svojho publika presvedčiť o svojich vakcinačných teóriách, TREND zosumarizoval osem argumentov, ktoré spochybňujú súčasné aj skoršie tvrdenia I. Matoviča o Sputniku V.

1. V prvom rade, odvolávať sa na niekoľko mesiacov starý prieskum je celkom problematické. O Sputniku V sa vtedy vedelo veľmi málo, preto aj vyjadrenie v nejakom prieskume nemôžeme automaticky považovať za indíciu toho, ako sa ľudia budú rozhodovať v realite, a už vôbec nie s týmto operovať aj o niekoľko mesiacov neskôr ako s faktom. Názory ľudí sa totiž postupne vyvíjajú. Jeden príklad na ilustráciu – podľa prieskumu GLOBSEC Vaccination Trends bolo v apríli tohto roka ochotných sa zaočkovať akoukoľvek vakcínou 62 percent ľudí. Máme koniec júna a zaočkovaných je len niečo viac ako polovica z toho. S meniacou sa epidemickou situáciou sa mení aj záujem ľudí o očkovanie, aj preto je nekorektné pracovať s číslami zo starého prieskumu. Je to asi to isté, ako keby sme teraz tvrdili, že OĽaNO má podporu 25 percent voličov.

2. Aj keby sme začali očkovať Sputnikom hneď, ako sem dorazil, stále sme mali vtedy k dispozícii len 200-tisíc dávok. Zaočkovať by sme teda mohli 100-tisíc ľudí. Rusko malo problém včas dodávať sľúbené vakcíny v iných krajinách. Na ďalšie dodávky by sme preto pravdepodobne čakali dlhšie, než bolo dohodnuté, a záujem by medzitým opadol.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa