Po poklese v posledných mesiacoch sa karta otočila a striebro a meď získavajú na sile. Vďačia za to náznakom, že Čína sa zotavuje, silnému dopytu po ťažobných aktívach a špekulantom s krátkymi pozíciami.

V posledných mesiacoch pritom oba kovy utrpeli prudké korekcie z dôvodu obáv z recesie, zvyšovania úrokových sadzieb, obáv zo spomalenia rastu Číny, silnejšieho dolára a všeobecne pre vyššiu úroveň nepriaznivého rizika.

Striebro stratilo v období medzi marcom až júlom 32 percent a dostalo sa na svoje dvojročné minimum a tiež na dvojročné minimum voči zlatu. To však znovu nakoplo apetít po tomto napoly priemyselnom a napoly vzácnom kove.

V posledných týždňoch klesol pomer zlata a striebra z 94 uncí striebra na uncu zlata na súčasných 86,8 a pravdepodobne smeruje k úrovni 83, čo signalizuje ďalšie štvorpercentné zlepšenie výkonu striebra oproti zlatu.

Zotaveniu striebra pomáha oživenie dopytu po priemyselných kovoch, najmä medi. Tá sa po dočasnom oživení na začiatku júna, kedy Čína začala uvoľňovať lockdownové obmedzenia, prepadla pod kľúčovú podpornú hranicu a nakoniec sa stabilizovala na úrovni 3,14 dolára za libru.

V raste jej pomáha lepší výhľad dopytu v Číne a najmä rast dopytu po ťažobných aktívach. Svedčí o tom aj ponuka BHP na odkúpenie aktív OZ Minerals, ktorá je nateraz poslednou zo série globálnych akvizícií zameraných na zabezpečenie dodávok základných kovov pre energetický prechod.

Vďaka svojej vysokej elektrickej vodivosti sa meď vyskytuje v každej elektronike, ktorú používame, od smartfónov až po medicínske zariadenia. Je základom našich existujúcich elektrických systémov a je kľúčová pre proces elektrifikácie, nevyhnutný pre zníženie dopytu po fosílnych palivách.

meď
Zdroj: Saxo bank
Ole Hansen

Ole Hansen je odborníkom v obchodovaní s využitím všetkých druhov investičných nástrojov. Môže sa pochváliť viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami s nákupmi aj predajmi. Do Saxo Bank prišiel v roku 2008 a stal sa súčasťou jeho strategického a analytického tímu ako vedúci stratégie komodít. Pred príchodom do Saxo Bank Ole Hansen 15 rokov pracoval v Londýne, kde bol zodpovedný za chod obchodného výkonného tímu pre multi-asset Futures a Forexové hedžové fondy. V súčasnosti sa sústreďuje predovšetkým na vývoj komodít. Jeho týždenná správa na tému komodity je pravidelne publikovaná na online báze a v printových médiách po celom svete.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora