„Prines vlastný protipandemický plán, inak sa nemáme o čom rozprávať,“ odkazoval niekoľko dní premiér Igor Matovič (OĽaNO) ministrovi hospodárstva a zároveň podpredsedovi vlády Richardovi Sulíkovi (SaS). Realita sporu koaličných partnerov sa naplno ukázala po tom, ako skutočne R. Sulík predstavil vlastný plán, ako otvárať postupne na Slovensku ekonomiku a ako riešiť v ďalších týždňoch opatrenia.

Premiérovo ego evidentne značne utrpelo, pretože zrazu chcel vidieť iný plán, papiere od predsedu SaS označil dokonca za cestu do pekla. Nuž už niekoľko týždňov v ňom aj reálne sme. Verejnosť totiž sleduje tlačové brífingy čelných politických predstaviteľov, ktoré namiesto užitočných informácií obsahujú malicherné odkazy. 

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas príhovoru v rámci 16. schôdze NR SR 23. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Sulíkov plán je cestou do pekla, tvrdí premiér Matovič

Samozrejme, celkom bez zodpovednosti nie je v situácii ani R. Sulík, ktorý si mal dôkladnejšie premyslieť následky svojich statusov na sociálnej sieti. Na jednodňovej pracovnej ceste, ktorá trvala celý týždeň, sa mohol radšej venovať zháňaniu suvenírov pre blízkych, ako rozdávať pokyny, kto má čo doma robiť. Jeho úmysel zrejme nebol zlý, no za tie roky by mohol svojho politického súputníka I. Matoviča poznať dosť dobre na to, aby vedel, aká lavína príde. Časť Slovákov pritom bojuje o prežitie celosvetovej pandémie ochorenia Covid-19 a podnikateľom sotva vykompenzujú obrovské straty hádky z materskej školy. 

Obaja kohúti na smetisku zrejme nepochopili ani ďalší zásadný rozmer, ktorý spor premiéra s ministrom prináša – a síce politický. Kým si posielajú štipľavé odkazy o tom, kto čo urobil alebo neurobil, v pohodlí svojho domova sa zatiaľ zoširoka usmieva Peter Pellegrini. On profituje na koaličnej kríze najviac, pretože ľudia pomaly zabúdajú, že bol celé dekády súčasťou strany Smer-SD. Podľa ostatných prieskumov verejnej mienky ho dokonca vnímajú ako budúceho premiéra. Čo na tom, že sa prizeral, ako sa zo štátnych štruktúr stáva organizovaný zločin. Nikto si dnes na tieto nepodstatné detaily z kariéry nádejnej „novej politickej tváre“ nepamätá. 

Richard Sulík Janka Bittó Cigániková Branislav Gröhling
Neprehliadnite

Sulík si splnil domácu úlohu. Predstavil plán Semafor zdravia

O čosi menej sa darí na zástupných témach profitovať samotnému Robertovi Ficovi. Masívne zatýkanie jeho nominantov vo vrcholových pozíciách tiež akosi vyšumelo v dave, pritom rozsahom korupcie budeme čoskoro jednotkou v Európe. Igor Matovič dokáže prekričať svojimi výkrikmi do tmy aj takú smotánku, akou bol napríklad špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, exriaditeľ polície Tibor Gašpar či dvojka ministerstva spravodlivosti vo funkcii štátnej tajomníčky Monika Jankovská. Áno, všetci menovaní mali čo do činenia so Smerom, ale dnes už ľudia so zatajeným dychom sledujú pokračovanie telenovely Matovič – Sulík. 

Pán premiér a pán minister by si mali spomenúť, ako to dopadlo, keď niekto v roku 2012 príliš dupkal nohou. Ideálnou príležitosťou na zmier by mohla byť voľba nového šéfa prokuratúry, pretože jednou z mála tém, kde sa I. Matovič zhodne s R. Sulíkom, je téma očisty štátu od mafiánov, skorumpovaných sudcov, policajtov a im podobných.