Richard Sulík nemôže už len za lockdown, ale aj za tisíce obetí koronavírusu. Premiér posunul verejné obviňovanie koaličného partnera a na vyšší, nebezpečnejší , ale aj zúfalejší level. Pokiaľ však chce hrať Igor Matovič práve touto kartou, môže sa mu to kruto vypomstiť.

Prijmime na chvíľu hru predsedu vlády a zamyslime sa, kto skutočne nesie zodpovednosť za viac ako tritisíc obetí koronavírusu. Skôr ako minister hospodárstva sa ponúka minister zdravotníctva, ktorý má v boji proti koronavírusu najviac kompetencií.

Keď nás na jeseň zasiahla druhá vlna, zistili sme, že za celé leto neurobilo ministerstvo zdravotníctva pre navýšenie kapacít trasovania vôbec nič. Lepšie trasovanie mohlo vírus aspoň spomaliť v počiatočnej fáze, kúpiť nám viac času. Dnes sa už na to zabúda, pretože pri takejto silnej vlne prekročí skôr či neskôr každá krajina svoje maximálne kapacity trasovania. No my na zlyhanie ministra zdravotníctva nezabúdame.

Ešte väčší problém ako trasovanie sa ukazuje neskoré prijatie lockdownu. V čase, keď epidemiológovia a lekári doslova prosili o lockdown a navrhoval ho aj minister zdravotníctva, premiér neustále blúznil o nekúpených antigénových testoch. Ak by tvrdý lockdown premiér nebrzdil, dnes sme mohli mať menej obetí. Na tom je medzi odborníkmi zhoda. Za neprijatie tvrdého lockdownu nesie zodpovednosť sám premiér, ktorý sa zacyklil v časopriestore testovania a obviňovania Sulíka.

Bájka o vine

A napokon antigénové testy. Je len jeden dôvod, prečo I. Matovič zveril pred niekoľkými týždňami R. Sulíkovi nákup týchto testov. Plánoval to neskôr proti nemu politicky využiť. Nákup testov nie je v kompetencii ministra hospodárstva, na toto máme predsa Správu štátnych hmotných rezerv. Ak jej premiér nedôveroval, prečo úlohu nezadal napríklad ministerstvu zdravotníctva, ktoré aj tak pripravuje špecifikácie na takéto zákazky? Nie, I. Matovičovi bolo prednejšie hľadať spôsob na poníženie R. Sulíka, než skutočne zrealizovať celoplošné testovanie.

Premiérova súčasná bájka o vine ministra hospodárstva za 4 300 obetí koronavírusu je taká deravá, že premiér ju zrejme použil už len zo zúfalstva. No nie je to R. Sulík, ale I. Matovič, kto nesie plnú zodpovednosť za doterajšie obete koronavírusu. Pri schopnejšom manažmente mohla aspoň časť z týchto ľudí žiť.

Za podobné zlyhania sa odstupuje

V opozícii dnes sedia ľudia, ktorí sa snažia nadbiehať dezinfo scéne a celú pandémiu skôr zľahčujú. P. Pellegrini síce teraz kritizuje vládu za neskorý lockdown, ale v jeho podaní to nedáva príliš zmysel. Kritiku však premiér od začiatku schytáva predovšetkým od odborníkov a médií, ktoré sú však zatiaľ dostatočne príčetné na to, aby premiéra priamo neobviňovali zo smrti tisícok ľudí.

Situácia je dramatická aj kvôli britskej agresívnejšej mutácii vírusu, za ktorú premiér nemôže a ktorá robí všetky súčasné opatrenia podstatne menej efektívnejšie, než sme predpokladali.

No I. Matovič si to sám vypýtal stupňovaním svojho toxického sporu s R. Sulíkom, ktorým neustále otravuje atmosféru a už aj tak dosť zdevastovanú morálku v spoločnosti. Asi mu treba povedať priamo. Ak tu niekto nesie zodpovednosť za tisíce mŕtvych, je to v prvom rade on sám. A za takéto zlyhania sa bez debaty odstupuje.