Časy, keď stačilo chodiť po Slovensku, ľudí a podnikateľov potľapkávať po pleciach a sľubovať, že všetko bude dobré, sa skončili. Eduard Heger sa dostáva do čoraz zložitejšej situácie. A s ním nielen celá vláda, ale aj celá krajina.

Stačilo pol roka a je zrejmé, že energetická kríza sa cez brutálne ceny energií zakoreňuje do druhotnej inflácie. Nad nedávnym zatváraním výroby energeticky náročných firiem mohli ministri kývnuť rukou a ústami ministra Jána Budaja im odkázať, nech sa odsťahujú zo Slovenska.

No teraz sa energetická inflácia rozlieva do celej ekonomiky a zasahuje politicky najcitlivejšie subjekty – domácnosti. A to nielen cez ceny energií, ale už aj cez druhotné následky zvyšovania cien základných potravín. Napríklad chleba. Okrem energetickej chudoby, zvýšenie cien pečiva o polovicu v priebehu jedného roka pošle nízkopríjmové domácnosti aj do potravinovej chudoby.

Problém s rastom nákladov na energie nemajú zďaleka iba pekári. Podobne na tom budú výrobcovia mäsa a mlieka. Dramatické náklady nútia zvyšovať ceny aj ďalších producentov, od drevárov až po cementárov.

Kým vláda odkazuje, že vysoké náklady na energie si majú firmy preniesť do vyšších výstupných cien, vyššie ceny narážajú na nižší dopyt. Inak povedané. Vysoké ceny energií likvidujú dopyt a následne aj ponuku. Firmy budú nútené obmedziť výrobu, prepúšťať a niektoré aj zbankrotovať. Putinova pomsta Európe za jej podporu Ukrajiny nadobúda reálne kontúry.

Isté je, že náklady budú enormné. Na Slovensku sa vyšplhajú do miliárd eur. Otázka ani nie je, kto ich zaplatí, ale kedy ich zaplatí.

Igor Matovič a Robert Fico
Neprehliadnite

Krúžkovné nebude. Matovič je najväčší politický diletant v histórii

Nemecko aj Česko si už začínajú byť tohto problému vedomé. Buď nespravia nič a situácia sa stočí do sociálnych nepokojov a vlny bankrotov, alebo ceny zastropujú a náklady na ne zaplatí štát. Tu je kľúčové slovo štát. A ten to spraví buď hneď, alebo bude platiť za likvidáciu biznisov a vlnu nezamestnanosti až následne.

Kým však Nemecku a Česku vládne politika hľadania racionálnych a efektívnych riešení, Slovensku vládne politické pokrytectvo a ekonomický amaterizmus.

Krajine pomôže, ak sa ceny energií zastropujú na celoeurópskej úrovni, no stačiť to nebude. Napríklad Česko nečaká a sľubuje miliardy eur na zníženie cien energií tak, aby ekonomika prežila. Slovensko musí spraviť to isté. A tu prichádza zlomový bod – štátna kasa je zamknutá. A kľúč od nej má v rukách Igor Matovič.

Skúsenosti naznačujú, že minister financií nepustí ani euro, nieto ešte miliardy, na nápad, ktorý mu neprinesie politické body. A podpora biznisu mu politické body sotva prinesie.

Premiérovi tak neostáva nič iné, ako sľubovať a sľubovať. Vytvárať falošné ilúzie a odďaľovať schopnosť firiem situáciu riešiť. Kombinácia sľubotechny a držgroša skončí pre slovenskú ekonomiku ďalšou tragédiou.

Stretnutie Igora Matoviča a predsedu hnutai Sme rodina Borisa Kollára
Neprehliadnite

Elegantná úniková stratégia: Ako si zachrániť krk, neobetovať krajinu a zbaviť sa zodpovednosti