Prvá vlna zdražovania energií sa dotkla energeticky náročných firiem, z ktorých mnohé museli zastaviť svoju produkciu. Teraz sa následky vysokej energetickej inflácie stávajú neudržateľné pre ďalšie odvetvia. Tie na rozdiel od firiem, ktoré ponúkajú produkciu na globálnom trhu, dokážu ceny svojich výstupov zvyšovať. A aby prežili, musia ich zvyšovať výrazne. Vzniká tak druhotná inflácia, ktorú silno pocítia európske aj slovenské domácnosti. Mnohé z nich sa dostanú nielen do energetickej, ale aj potravinovej chudoby.

Exit producentov potravín

Združenia európskych poľnohospodárskych a potravinových spoločností minulý štvrtok vydali pomerne alarmujúcu tlačovú správu. Copa-Cogeca, Primary Food Processors a FoodDrinkEurope varovali, že produkčné náklady vzrástli „dramaticky“ kvôli simultánne rastúcim cenám zemného plynu, elektrickej energie, umelých hnojív, paliva, obalov a nákladov na prácu. Spolu s extrémnym počasím vznikla pre európskych producentov potravín dokonalá búrka. „Čoraz viac spoločností v agropotravinárskom sektore má problém udržať si svoju činnosť, pričom niektoré firmy čelia voľbe zastavenia výroby, prepustenia zamestnancov alebo ukončenia podnikania,“ hovorí vyhlásenie. Vzhľadom k tomu, že ide o kritický sektor ekonomiky je to pre politikov dôležitý odkaz.

Združenia požadujú od Európskej únie nielen bezpečnú dodávku zemného plynu, ale ak má dodávateľská sieť ostať plne funkčná, je potrebné zabezpečiť aj stabilné ceny. Niektorí výrobcovia však už nedokážu na nižšie ceny energií čakať a dopredu zatvárajú svoju výrobu. Ide najmä o energeticky intenzívnych výrobcov zeleniny, ktorí pri existujúcich nákladoch nemajú šancu vyrábať skleníkovú zeleninu za ceny, ktoré by boli predajné. Jeden z britských producentov sa pre Financial Times sťažuje: „Uhorka za 2,5 libry sa nedá predať“.

Prudký nárast cien osvetlenia spôsobil, že jeden z najväčších holandských producentov paradajok, zhasol. Holandsko stojí za pätinou globálneho exportu paradajok. Alfred Pedersen & Son, najväčší dodávateľ paradajok v Dánsku a Švédsku s produkciou 20-tisíc ton ročne, pre nadchádzajúcu zimu vypína svoje skleníky. „Môžeme očakávať nedostatky a väčšiu sezónnosť, ako aj rast cien, ktoré do istej miery vykompenzujú zvýšenie výrobných nákladov,“ tvrdí farmárska loby Copa-Cogeca. Jimmy Russo, spolumajiteľ spoločnosti Valley Grown Salads so sídlom v Spojenom kráľovstve, povedal: „Očakávam, že 75 až 80 percent britských pestovateľov šalátov nebude v budúcom roku pestovať, pretože to nedáva ekonomický zmysel“.

Problémy neúmerných nákladov sa ale zďaleka netýkajú iba výrobcov zeleniny. Prvé na rane sú malé a stredné podniky, konkrétne tie v energeticky náročnejších odvetviach, ako sú pekárne či mliekarne. Nebude to len zimný nedostatok paradajok, uhoriek a šalátu, ale energetická kríza ovplyvní aj produkciu pečiva, mliečnych výrobkov, cukrovej trstiny či olív, pokračuje Copa-Cogeca. Cena výroby jedného rožka v Spojenom kráľovstve vzrástla v tomto roku minimálne o polovicu. Tento negatívny trend prichádza aj na Slovensko.

Zdražovanie ešte len príde

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa