Znie to neuveriteľne, no ani veľkí výrobcovia elektriny nemusia mať dostatok peňazí. Hoci sa elektrická energia obchoduje za 10-násobné ceny oproti dlhodobému priemeru, neznamená to, že elektrárne automaticky kasírujú obrovské zisky.

Naopak, pokiaľ svoju elektrinu predali dopredu na energetickej burze za nízke ceny, trpia potrebou zložiť obrovské hotovostné marže na vykrytie svojich obchodov. Predaj elektriny na spotových cenách je totiž príliš rizikový. Spotové ceny sú extrémne volatilné a keďže každý výrobca si chce zaistiť svoju maržu, predáva kontrakty na dlhé obdobie.

Samozrejme, Boris Kollár by ich najradšej zrušil, keďže elektrárne nemali dostatok  prezieravosti na to, aby vedeli, že ceny vzrastú x-násobne. No kým na Slovensku chcú politici biť elektrárne palicou, na západe si uvedomujú, že im treba pomôcť, aby krízové obdobie prežili.

Súčasná situácia „má tie správne prímesi pre vznik energetického Lehman Brothers,“ povedal fínsky minister zahraničných vecí Mika Lintila. Predaj cez burzu, kde elektrárne predávajú elektrinu, ktorú vyrobia v budúcnosti, je v situácii dramaticky rastúcich cien finančne náročný biznis. Burzy si vyžadujú kolaterál, ktorý môže vystúpiť na stovky miliónov či dokonca miliárd eur pre jedného výrobcu.

Nórsky energetický gigant Equinor odhaduje, že na záchranu energetických firiem v hotovostných problémoch bude potrebných 1,5 bilióna eur. Takže okrem toho, že spotrebitelia či vlády zaplatia na vyšších energiách dva bilióny eur, budú musieť zložiť ďalšiu miliardu a pol na pomoc samotným energetickým firmám.

Švédska a fínska vláda to už spravili. Nemecká sa na to chystá. A pomoc príde aj od Európskej únie. Brusel sa totiž dostal do paradoxnej situácie.

Problémy výrobcov

Svojim energetickým balíčkom chce totiž EÚ nielen znížiť spotrebu energií a zaviesť stropy na ruský zemný plyn, ale najmä
1) znížiť maržové požiadavky pre energetické spoločnosti;
2) umožniť pre ne štátnu pomoc;
3) umožniť vládam zachrániť krachujúce energetické firmy.

Európski politici tiež navrhli zastropovať ceny výroby elektriny z iných zdrojov ako zemný plyn na úrovni 200 €/MWh. Ide o viac ako polovičnú cenu oproti tej súčasnej. Všetok zisk nad túto úroveň plánujú zdaniť a pomôcť domácnostiam a priemyslu. Má to však jeden háčik.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa