Predpokladajme, že ekonomické prognózy centrálnej banky sa v marci sa priblížia k splneniu podmienok pre takýto krok. V takom prípade môžu poskytnúť priestor na predčasné zastavenie nákupov a začať s cyklom zvyšovania úrokových sadzieb. Najväčšou výzvou pre ECB však bude náhle rozširovanie spreadov štátnych dlhopisov medzi stredom a na periférii. Obzvlášť alarmujúci je rýchly nárast spreadu medzi talianskymi a nemeckými vládnymi dlhopismi, ktorý po prvýkrát od septembra 2020 vzrástol nad 150 bázických bodov.

 „Ak bude tento spread naďalej rásť, mohlo by to obnoviť politické napätie medzi Rímom a Bruselom, keďže podmienky financovania sa budú v Taliansku zhoršovať rýchlejšie ako v Nemecku. V tomto bode je otázkou, či ECB obetuje politickú stabilitu a rast za boj proti inflácii,“ hovorí Althea Spinozziová, strategička fixných príjmov Saxo Bank.

Dodáva, že neskorý vstup ECB na party centrálnych bánk, ktoré sprísňujú svoju menovú politiku, sa môže ukázať pre eurozónu ako bolestivý. „Zaostávajúca ECB znamená slabšie euro, ktoré privíta ešte vyššiu infláciu. To je dôvod, prečo sa ECB rozhodla nechať si otvorené možnosti bez vylúčenia možnosti zvyšovania úrokových sadzieb v tomto roku,“ hovorí.

Päťročné nemecké výnosy prvýkrát od roku 2018 prekročili 0 %.
Zdroj: Bloomberg and Saxo Group
Päťročné nemecké výnosy prvýkrát od roku 2018 prekročili 0 %.

Zvyšovanie sadzieb však nemusí začať tak skoro. Počas tlačovej konferencie sa šéfka ECB Christine Lagardeová niekoľkokrát zmienila o postupnosti: ECB nezvýši úrokové sadzby pred ukončením nákupov v rámci programu APP. Aj keď centrálna banka potvrdila, že program APP pobeží do konca roka, čoraz viac sa špekuluje, že nový súbor prognóz ECB v marci potvrdí splnenie podmienok pre ukončenie nákupov. To by centrálnej banke umožnilo predčasne zastaviť nákupy dlhopisov, a začať tak so zvyšovaním úrokových sadzieb už v roku 2022. Aj keď je možné, že v takomto prípade by periférne krajiny mohli začať spôsobovať problémy, ktoré by mohli brániť centrálnej banke ísť touto cestou.

Ch. Lagardeová síce povedala, že spready nepredstavujú problém, pretože zostávajú stabilné. Rozpätie medzi talianskymi a nemeckými dlhopismi však po prvýkrát od septembra 2020 prekonalo 150 bps. Je to znamenie, že čím agresívnejšia bude ECB, tým väčší bude spread a môže sa dostať na tenký ľad, keď sa priblíži k 200 bps.

Od skončenia krízy v roku 2013 sa spread BTPS-Bund rozšíril nad 200 bps a zostal nad touto úrovňou iba dvakrát: počas nemeckých krajinských volieb v roku 2018 a počas covidovej pandémie. Problém so širokými spreadmi je v tom, že podmienky financovania sa v niektorých krajinách eurozóny zhoršujú v porovnaní s Nemeckom rýchlejšie.

Speed medzi dlhopismi BTPS sa bude naďalej rozširovať
Zdroj: Bloomberg and Saxo Group
Speed medzi dlhopismi BTPS sa bude naďalej rozširovať
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora