Úvod uplynulého obchodného týždňa priniesol na newyorskú burzu vlnu optimizmu po tom, čo vláda potvrdila opätovnú nomináciu Jeromea Powella do čela Federálneho rezervného systému (Fed). Na tejto vlne sa zviezla aj najhodnotnejšia firma sveta, technologická spoločnosť Apple. To aj napriek tomu, že nepredviedla za ukončený fiškálny štvrťrok také výsledky, aké investori očakávali.

Historicky rekordná cena akcie

Akcie Apple dosiahli minulý pondelok 22. novembra absolútny rekord, keď sa premiérovo „prehupli“ cez 165 dolárov. Rýchle dosiahnutie rekordu by ešte v októbri, kedy firma prezentovala výsledky za posledný štvrťrok, málokto očakával. V kvartáli končiacom 25. septembra síce tržby dosiahli 83,4 miliardy dolárov, čo je medziročné plus 29 percent, avšak trhy očakávali výsledok ešte o 1,6 miliardy lepší. Aj napriek tomu, že čistý zisk Applu presiahol 20,5 miliardy dolárov a v medziročnom porovnaní narástol o 62 percent, investori boli sčasti sklamaní. Pritom celoročný výsledok (čistý zisk 153 miliárd dolárov a nárast o 45,6 %) je impozantný, podobne aj zisk prepočítaný na akciu (5,67 dolára).

V Číne zarába Apple najviac

Top trhom pre zvyšovanie hospodárskych výsledkov pre Apple je Čína. Na tomto trhu zvýšil medziročne tržby o 70 percent, čo je oveľa viac ako v ostatných častiach sveta. Najväčším ťahákom v portfóliu Apple stále ostáva iPhone, ktorý sa stará o 52 percent tržieb. Na druhom mieste sú služby vrátane streamovania (Apple TV, Apple Music) a skladovania dát (iCloud).

Riziká existujú aj pri Apple

Investori sa logicky pri každej firme pozerajú primárne do budúcnosti. V prípade Apple vládne všeobecne optimizmus kvôli silnému využívaniu online služieb a produktov počas pandémie. Pri nástupe ďalších vĺn môže Apple z tohto efektu profitovať ešte viac. Na druhej strane aj Apple hrozí narušenie dodávok dôležitých komponentov, napríklad čipov, čo by sa negatívne odrazilo na predajoch iPhonov. O týchto problémoch hovorí napríklad jeden z kľúčových dodávateľov Applu, firma Foxconn. Jej šéf Liu Young-way varoval, že nedostatok čipov na globálnom trhu môže pretrvať až do druhej polovice ďalšieho roku. Zároveň hovoril o možnom poklese tržieb Foxconnu o viac ako 15 percent, na čom by sa, logicky, podieľala aj slabšia výroba iPhonov.

Poškodí slabnutie pandémie Apple?

Zaujímavá je úvaha, že aj budúce slabnutie pandémie môže Apple skôr poškodiť, ako mu pomôcť. Vychádza z predpokladu, že pri návrate ľudí do „normálneho“ fungovania, vrátane nakupovania v kamenných obchodoch a práce na klasických pracoviskách, sa môže dopyt po službách a produktoch Apple oslabiť. Doterajší priebeh pandémie však skôr ukazuje, že práca na diaľku bude vo vysokej miere pokračovať aj v budúcnosti a akonáhle si zákazníci zvyknú na služby, majú tendenciu sa ich držať. To všetko by reálne firme Apple skôr malo pomáhať.

Odborníci akcie odporúčajú

Dnes to však – najmä v Európe – na slabnutie pandémie nevyzerá. Do toho prichádza nová mutácia koronavírusu z Afriky, ktorá už stlačila ceny akcií globálne nadol. Dotklo sa to, logicky, aj akcií Apple, ktoré si z historického rekordu odpísali približne 10 dolárov. Napriek tomu investori ostávajú optimistickí. Napríklad portál FXStreet.com uviedol, že nie je nereálne, aby sa cena akcie Applu vyšplhala v dohľadnej dobe na 200 dolárov.

Vývoj ceny akcií Apple za posledných 5 rokov
Zdroj: investing.com
Vývoj ceny akcií Apple za posledných 5 rokov

Najoptimistickejší analytici oslovení americkou CNN predikujú pre najbližších 12 mesiacov cieľovú cenu 198 dolárov, pričom mediánový odhad je 170 dolárov. Najväčší pesimisti tipujú pokles akcie Apple na 128 dolárov.

Ak sa pozrieme na nákupné odporúčania, zo 40 oslovených expertov odporúča 25 akcie Apple kupovať, šesť považuje za rozumné zvyšovať ich podiel v portfóliu, osem odporúča akcie držať a len jeden sa pridŕža rady znižovať podiel týchto akcií v portfóliu. Nikto však vyslovene nehovorí o predaji.

Bude zaujímavé sledovať, ako sa Apple dokáže popasovať s nástrahami ďalších vĺn pandémie. Na trhu sa objavili správy, že kondícia dodávateľského reťazca pre kľúčový produkt, najnovší iPhone 13, sa zlepšila. Ak Apple zvládne vysoký dopyt po tejto novinke, jeho výsledkom a akciám by to rozhodne pomohlo.

Jozo Perić

Chorvát Jozo Perić je skúsený obchodník s certifikátom Advanced CySEC. Od roku 2019 pôsobí ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venuje sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. J. Perič vyštudoval Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. V roku 2015 sa začal profesionálne zaoberať obchodmi na kapitálových trhoch.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora