Aj príbeh niektorých firiem, ktoré výrazne narástli počas pandémie, ukazuje, aké ťažké je „udržať sa na vlne“. Učebnicovým príkladom je nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech. Tá absolútne „hviezdila“ najmä uplynulý rok, keď v konzorciu so silnou americkou farmafirmou Pfizer priniesla do sveta prvú schválenú a celkovo jednu z najznámejších vakcín proti covidu-19. Akcie BioNTech po rekordnej valuácii úvodom augusta 2021 výrazne klesli a firma má teraz problémy so zvyšovaním hodnoty. Čo sa vlastne stalo a ako vyzerá jej budúcnosť?

Najprv výsledky prekonali očakávania

V treťom kvartáli 2021 ukázal BioNTech svetu výborné výsledky. Zisk na akciu (EPS) dosiahol 14,56 dolárov, čo bolo zásadne viac, ako očakávali analytici (napríklad Zacks Investment Research odhadoval úroveň 11,79 USD). Firma dosiahla čistý zisk 3,2 miliardy eur pri celkových tržbách 6,1 miliardy eur.

Za týmito číslami stál v zásade výlučne úspech covidovej vakcíny Comirnaty a výrazný nárast v jej dodávkach do celého sveta. K 2. novembru sa konzorciu podarilo dostať na trh už viac ako 2 miliardy dávok.

Následne prišiel prepad

BionTech, ktorý je okrem iného zaujímavý tým, že ho spoluzakladali deti tureckých imigrantov do Nemecka, hovorí o optimistických predikciách. Jeho plánom je vyrobiť a predať v roku 2022 až 4 miliardy dávok. Analytici sú však výrazne skeptickí. Napríklad analytický tím z Yahoo! Finance očakáva pokles EPS firmy na 8,27 dolárov a zníženie tržieb na 4,35 miliardy USD. To je celkom zásadný ústup z minuloročných pozícií.

Dôvodov, prečo tento rok vidia trhy BioNTech výrazne pesimistickejšie, je viac:

·         Omikron je menšia výzva, ako sa pôvodne čakalo: Aj keď laboratórna štúdia ukázala, že tretia dávka vakcíny Comirnaty neutralizuje variant omikron, začali akcie od 8. decembra klesať a dodnes sa nezastavili. Dôvod je jasný: omikron sa ukázal ako oveľa menšia hrozba v porovnaní s predchádzajúcimi mutáciami a predaj vakcín išiel nadol.

·         Trhy neveria, že sa dopyt obnoví: Keď BioNTech aj Moderna znížil koncom decembra 2021 svoje očakávania ohľadom predaja vakcín proti covidu-19, trhy to len uistilo v medveďom postoji a výpredaj akcií BioNTech pokračoval. Opäť dôvod na pokles ich ceny.

·         4. dávka vakcíny „nefunguje“: Koncom januára 2022 klinické testy v Izraeli naznačili, že štvrtá dávka vakcíny nezabraňuje nakazeniu variantom omikron. Tento objav ešte viac „potopil“ už aj tak klesajúce akcie spoločnosti, a to o 13 percent behom troch dní.

·         Pandémia už nie je určujúci faktor: Retailoví aj inštitucionálni investori sa v tomto roku zameriavajú aj na iné témy ako pandémiu a nič na tom nemenia ani naďalej silné a stabilné predaje vakcín od konzorcia BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca či Johnson & Johnson. Za február to znamenalo pokles akcií BioNTech o 18 percent.

·         Dobré správy, zlé správy: Vyspelý svet už berie covid-19 skôr ako chorobu, s ktorou sa dá koexistovať. To je dobrá správa pre krajiny, ale zlá pre výrobcov vakcín. Akcie BioNTech klesli v marci o vyše štyri percentá.

Ak to zhrnieme, akcie BioNTech (NASDAQ: BNTX) sa prepadli o výrazných 23 percent od začiatku roku 2022 a od vrcholu z úvodu augusta stratili už vyše 42 percent.

Vývoj ceny akcií BioNTech za posledných 12 mesiacov
Zdroj: Investing.com
Vývoj ceny akcií BioNTech za posledných 12 mesiacov

Napriek všetkému vysoké očakávania od BioNTech

Budúce plány firmy BioNTech sa „točia“ okolo dvoch hlavných cieľov. A oba sa týkajú vakcíny proti covidu-19. Prvá aktivita je spustenie výroby mRNA vakcíny v Africkej únii okolo júna tohto roku. To je veľký krok k implementácii udržateľných end-to-end riešení dodávok vakcín v Afrike.

Po druhé – analytici čakajú, že firma naleje získané financie z výborných výsledkov 2021 a sústredí svoje úsilie do výskumu a vývoja pri projektoch v nových liekových oblastiach. Ak sa jej to podarí, BioNTech naberie na obrátkach a ukáže sa ako hodnotná spoločnosť aj mimo pandemickej perspektívy.

Tímy analytikov Goldman Sachs a Morgan Stanley očakávajú, že akcie BioNTech by mohli v priebehu najbližších 12 mesiacov dosiahnuť cenu 273 dolárov pri vysokom odhade 400 dolárov a nízkom odhade 146 dolárov za akciu. Priemerná konsenzuálna nálada je ešte naklonená tomu, aby investori akcie držali, takže sa odporúča vyčkať na lepší vstupný bod pred nákupom akcií spoločnosti BioNTech.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora