Ako hovorí známy ekonóm Juraj Karpiš, vrcholom investovania na Slovensku je zobratie si hypotekárneho úveru. Je to vtipné a zároveň trochu zarážajúce. Slovensko ako krajina, čo sa týka investovania, je vysoko konzervatívna. Málokto investuje do akcií, ETF či rôznych alternatív, ako sú aj kryptomeny.

Aké sú však dôvody?

Dôvodov je niekoľko. Určitú časť zodpovednosti by som ,,zhodil“ aj na bývalý režim, ktorý nás neustále učil, že štát sa o nás postará. Trhová ekonomika neexistovala. Lenže to už bolo viac ako 30 rokov dozadu a časy sa zmenili – mentalita však ostala rovnaká.

Sme o 30 rokov ďalej a na Slovensku je aj tak štandardom neinvestovať. Rovnako sa základy investovania neučia na školách. Síce vieme, kedy sa Štúr strelil do nohy a ako lovili lovci v praveku mamutov, ale mladí ľudia nevedia, ako funguje hypotéka, čo je inflácia či zložený úrok. Doba sa zmenila, ale školstvo nie.

Je mi cťou vám predstaviť akadémiu ,,Svet Investícií.“ Táto akadémia bude tvorená formou videí, kde každé bude nadväzovať na to predchádzajúce. Dokopy sa vytvorí jedna veľká investičná akadémia, ktorá má za úlohu zlepšiť investičnú gramotnosť na Slovensku.

Jakub Kraľovanský

V roku 2017 dokončil odbor ,,Medzinárodný obchod" na EUBA. Už vtedy sa začal full-time zaoberať svetovými trhmi. V tom čase ho najviac zlákali kryptomeny. Od tohto momentu sa denno-denne venuje svetovým trhom, akciám, komoditám, centrálnym bankám, ale najmä kryptomenám. Jeho cieľom je edukovať ľudí a priblížiť im ,,Svet Investícií." Je autorom vzdelávacieho projektu Trader 2.0 a Youtube kanálu Trader 2.0

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora