Žijeme v šialených časoch. Koronavírus, lockdowny a recesia. Je to veľké sústo aj pre tých najskúsenejších investorov, ktorí len krútia hlavou a uvažujú ako ďalej. Nehovoriac o tom, aký zmätok v hlave musí mať bežný človek. 

Zdá sa takmer nemožné odhadnúť smer, ktorým sa trhy vydajú a na základe toho upraviť svoje portfólio. Človek je z toho frustrovaný, vystrašený a nahnevaný na všetko, čo sa vo svete deje.

Závora USA
Neprehliadnite

18 krutých právd o korona-recesii, o ktorých by ste mali vedieť

Aké je teda riešenie? Pripomeňte si nadčasové myšlienky legiend v investovaní. Ako raz povedal Pablo Picasso: „Dobrí umelci kopírujú. Veľkí umelci kradnú“. Nesnažte sa byť hrdinom a jednoducho využite ich rady pri správe svojho portfólia. 

Tu je môj osobný zoznam desiatich investičných príkázaní:

1. Nikdy nestrácajte peniaze

„Pravidlo č. 1: Nestrácajte peniaze. Pravidlo č. 2: Nezabudnite na pravidlo č. 1.“ (Warren Buffett)

Je známe, ze Buffett  počas finančnej krízy v roku 2008 stratil 23 miliárd dolárov. Ako môže teda také niečo povedať? Jednoducho, hovorí o zmýšľaní inteligentných investorov. Nechoďte do investície pripravený zlyhať. Majte dostatok informácií a dozvedajte sa čo najviac. A najmä: nehazardujte.

2. Kráčajte proti davu

„Nakupujte, keď ide do tuhého, hoci vám tuhne krv v žilách.“ (Mayer Amschel Rothschild)

To v podstate znamená, že keď investori na trhoch panikária a zbavujú sa aktív, vy chcete byť tým, kto nakúpi za výrazne znížené ceny. Ísť proti davu môže byť účinný spôsob, ako zarobiť peniaze. A dajte si pozor aj vtedy, keď sa všetci odborníci a prognostici zhodujú.

3. Investujte do toho, čo poznáte

„Musíte vedieť, čo vlastníte a prečo to vlastníte.“ (Peter Lynch)

Lynch poukazuje na to, že priemerní investori by mali investovať do aktív, ktoré poznajú a ktorým rozumejú. Inými slovami, vraví: „Nikdy neinvestujte do myšlienky, ktorú nedokážete ilustrovať pastelkou.“

4. Rozložte vajíčka do viacerých košíkov 

„Nehľadajte ihlu v kope sena. Kúpte si seno!“ (Jack Bogle)

Ak investícii nerozumiete, je vždy lepšie diverzifikovať. Ak vlastníte celý akciový trh prostredníctvom indexového fondu, máte optimálnu investičnú stratégiu. Disciplínu môžeme definovať aj ako udržiavanie kurzu.

Nákup potravín Čína
Neprehliadnite

Vasilišin: Z druhej vlny lockdownov sa svet nemusí dostať

5.  Straty dlho nedržte 

„Nejde o to, či máte pravdu alebo nie, ale o to, koľko peňazí zarobíte, keď ju máte a koľko stratíte, keď sa mýlite.“ (George Soros)

Začiatočník v investovaní sa musí najprv naučiť, aké je to prehrať, aby vedel ako vyhrávať... Strata je primárnou funkciou zachovania kapitálu. Ak ste urobili chybu, nešpekulujte a čo najrýchlejšie svoje straty uzavrite.

6. Ani tentoraz to nie iné

„Štyri najnebezpečnejšie slová pri investovaní sú: ,tentoraz je to iné.ʻ “ (Sir John Templeton)

Podľa Johna Templetona ide o štyri slová, ktoré vás pri investovaní vyjdú draho. Neobozretných vedú k tomu, aby zaplatili akúkoľvek cenu za dobrý príbeh. To sa ukázalo počas technologickej bubliny v rokoch 1998 – 2000. Vedie to aj k bezhlavému zbavovaniu sa portfólií v prípade prepadu trhov, čo máme v čerstvej pamäti z nedávnej koronakrízy.

7. Zrealizujte svoje zisky

„Zarobil som peniaze tým, že som predával príliš skoro.“ (Bernard Baruch)

Tak ako sa investor musí naučiť strácať, musí sa tiež naučiť, kedy vyberať zisky. Stanovte si cieľovú cenu a nikdy neľutujte, keď vyberiete zisky až ju dosiahnete. Majte však na pamäti, že tí najúspešnejší si vytvárajú bohatstvo tým, že investície dlhodobo držia,, nie tým, že aktívne obchodujú.

8. Nakupujte dole, predávajte hore

„Nakupujte lacno a predajte draho.“ (Benjamin Graham)

V investičnom svete je pán Graham známy aj ako otec analýzy cenných papierov. Držte sa jeho rady a nakupujte aktíva pri výpredajoch, a predávajte, keď je ich cena nadhodnotená.

9. Majte najlepšieho poradcu

„Chcem poznať správnu odpoveď a je mi jedno, či je to z mojej hlavy.“ (Ray Dalio)

Mali by ste sa buď naučiť, ako hospodáriť s peniazmi, alebo si nájsť finančného poradcu. Pri tom však buďte veľmi opatrní a neplaťte niekomu, kto vám bude strácať peniaze.

Hyperinflácia vo Venezuele
Neprehliadnite

Na konci tlačenia peňazí prídu nepokoje a výtržnosti

10. Buďte trpezliví

„Investovanie by malo byť ako pozerať sa ako schne maľba alebo sledovať rásť trávu. Ak hľadáte zábavu, vezmite si 800 dolárov a choďte do Las Vegas.“ (Paul Samuelson)

História je dôkazom toho, že pri investovaní sa trpezlivosť vyplatí. Platí to pre akcie, dlhopisy, ako aj bitcoin. Buďte trpezliví a počkajte si na ten správny čas na kúpu. Akonáhle si rozložíte aktíva, držte sa toho bez ohľadu na to, akými chamtivými alebo vystrašenými sa stanete.

Aplikujte toto desatoro

Všetko sú to úžasné skúsenosti a poznatky velikánov investovania. Nestačí ich však len poznať, dôležité je ich najmä použiť na vlastnom portfóliu.

Používajte ich ako prikázania. Napíšte si ich na kus papiera a vryte si ich do podvedomia. A zakaždým, keď musíte urobiť investičné rozhodnutie, zopakujte si ich ako mantru.

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora