Geotermálne vrty, automobilový priemysel či výstavba nemocníc. Aj to sú príklady toho, že východ našej krajiny je čoraz zaujímavejším miestom pre domácich aj zahraničných investorov. Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka chce ich prítomnosť využiť na zlepšenie kvality života v regióne, napríklad aj formou zlepšenia zdravotnej starostlivosti. Pripomína však, že rovnako dôležité je dobudovanie infraštruktúry, bez ktorej splnenie týchto cieľov nebude možné.

Ako v súčasnosti vyzerajú investičné projekty v Košickom samosprávnom kraji?

Prioritné projekty, do ktorých sme sa pustili, napredujú. Ide najmä o Sobranecké a Turzovské kúpele, ktoré Košický samosprávny kraj v minulom volebnom období odkúpil do svojho majetku a ktoré chceme postupne zrekonštruovať a opäť otvoriť pre verejnosť. Takisto pokračujeme v realizácii projektov spojených s geotermálnym vrtom pri Čižaticiach, ktoré zahŕňajú nielen akvapark, ale aj geotermálnu elektráreň.

Ako postupuje projekt automobilky Volvo?

Teší ma, že sa hýbe, pričom prebiehajú rokovania, aby do okolia Košíc prišlo čo najviac subdodávateľov. Snažíme sa čo najviac investorom sprístupniť priestor na vytvorenie väčšieho počtu priemyselných parkov. Toto je ďalšia oblasť, ktorá má veľký vplyv na zvýšenie zamestnanosti v Košickom samosprávnom kraji. Pracujeme aj na postupe projektu GLIP (Globálny logistický industriálny park), ktorý zahŕňa rozšírenie prekladiska zo široko- na úzkorozchodnú trať s novým logistickým uzlom v lokalite Košice-Bočiar.

Vidíte miesto aj na ďalšie investičné projekty?

Samozrejme, že áno. Spomenúť môžem naše aktuálne úsilie o budovanie kreatívnej štvrte v Košiciach, čo zahŕňa dva projekty. Jedným je kreatívne centrum, pričom sme už podpísali zmluvu s dodávateľmi a začíname rozsiahlu rekonštrukciu priestorov na Strojárenskej ulici v Košiciach. Ide o najväčší projekt kreatívneho centra na Slovensku takmer za 19 miliónov eur. A pokračujeme v rozširovaní aktivít Inovačného centra Košického kraja, ktoré by malo v budúcnosti tiež sídliť v tejto štvrti.

Ako sa v rámci kraja vyrovnávate so súčasnou energetickou krízou?

S energetickou krízou aj ďalšími krízami by sme sa vedeli vyrovnať, ale ťažko si vieme poradiť s nezmyselnými opatreniami vlády. Prakticky to znamená osekanie rozpočtu, ktoré je podľa nás nenáležité a v rozpore s ústavou.

Výsledky Košického samosprávneho kraja za posledných päť rokov
  • 113 podujatí a 87 infraštruktúrnych projektov podporených z krajského dotačného programu Terra Incognita v celkovej výške takmer štyri milióny eur
  • 50 miliónov eur investovaných do opráv krajských ciest a mostov
  • takmer 100 zrealizovaných zelených opatrení cez Program obnovy krajiny
  • Päť miliónov eur investovaných do inovácií v kultúre
  • 19 miliónov eur na výstavbu Kreatívneho centra Košického kraja

Prameň: KSK

Aké ďalšie opatrenia môžu obyvatelia v tomto smere ešte očakávať?

Napredujeme cestou budovania solárnych zariadení a panelov na strechách našich budov, pripravujeme projekt Performance Contracty, teda projekt garantovanej energetickej služby. V rámci tohto projektu prejdú rekonštrukciami budovy našich zariadení sociálnych služieb, kde v duchu trendov implementujeme najnovšie štandardy energetickej úspornosti.

Plánujete zapojiť aj alternatívne zdroje energie?

Ako som už spomenul, v pláne je výstavba geotermálnej elektrárne. Pracujeme na projektoch, ktoré využívajú vodík ako obnoviteľný zdroj energie, vďaka čomu by malo v KSK vzniknúť inovatívne vodíkové údolie. Zelené projekty dostávajú v našom kraji zelenú. Práve vďaka nim sa chceme stať ešte viac energeticky nezávislým krajom.

Ako rozpočet KSK ovplyvnila novela zákona o dani z príjmov, známa aj ako Matovičov bonus?

Jedným slovom – veľmi. Sú zastavené všetky rekonštrukcie mostov, pričom tohto roku nám hrozí, že až štrnásť možno spadne. Z celkového počtu 660 mostov máme ďalších 350 mostov, ktoré sú na zozname tých, ktoré treba rekonštruovať. Sám som zvedavý, čo to spraví s tými, ktorí možno získajú väčšiu daňovú úľavu, pár eur navyše v rámci svojho príjmu, no cestou do práce, školy, zdravotníckeho zariadenia alebo za kultúrou budú musieť obchádzať dva až tri mosty.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa