Bezmála štyri z piatich predaných áut v Nórsku boli vlani na batériový pohon, ich podiel na trhu sa tak blížil 80 percentám a bol na rekorde. Druhý rok po sebe bol najväčší záujem o americkú značku Tesla, obľúbená je aj Škoda Enyaq. S odvolaním sa na registračné údaje o tom dnes informovala agentúra Reuters.

Nórsko, ktoré je samo najväčším producentom ropy a plynu v západnej Európe, sa chce stať prvou krajinou, ktorá do roku 2025 ukončí predaj benzínových a naftových vozidiel. Batériovo poháňané plne elektrické vozidlá (BEV) sú preto zatiaľ oslobodené od daní uvalených na konkurentov používajúcich spaľovacie motory (ICE).

S rastúcou popularitou týchto vozidiel a stratou príjmov pre štát ale nórske úrady začali niektoré výhody obmedzovať. Od začiatku januára sa 25-percentné oslobodenie od DPH na nákup nových elektrických vozidiel vzťahuje len na prvých 500-tisíc nórskych korún z ceny vozidla.
Podiel nových elektrických vozidiel vlani vzrástol na 79,3 percenta zo 65 percent v roku 2021 a z iba 2,9 percenta pred desiatimi rokmi, uviedla Nórska cestná federácia (OFV).

Tesla mala v roku 2022 na celkovom nórskom automobilovom trhu podiel 12,2 percenta. Už druhý rok sa tak stala najpredávanejšou značkou pred druhým Volkswagenom s podielom 11,6 percenta.
Najobľúbenejším modelom roka bola Tesla Model Y. Na druhom mieste skončil Volkswagen Electric ID.4 a tretia bola Škoda Enyaq.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Čínsky export elektromobilov bol vďaka záujmu Európy v novembri rekordný