Zadlženosť domácností v Európskej únii dosiahla v januári 2025 výšku 6,2 bilióna eur. Podľa portálu Euronews to vyplynulo z údajov firmy CEIC a Európskej centrálnej banky. Zatiaľ čo hypotéky zodpovedali za vyše 5,23 bilióna eur, zvyšná približne jedna miliarda eur môže byť dôvodom na obavy.

Otázkou zostáva, či sa v roku 2025 vôbec domácnosti dokážu pri rastúcich životných nákladoch zbaviť dlhov. „Problém nie je samotné požičiavanie, ale riziko, že sa vymkne spod kontroly a dlh už nebude možné zvládať,“ vysvetlil Kevin Mountford, spoluzakladateľ platformy na sporenie Raisin UK.

Podľa neho podporujú nekontrolované míňanie peňazí najmä kreditné karty, bezkontaktné platby a jednoduchosť online nakupovania. V roku 2023 sa Holandsko, Dánsko, Spojené kráľovstvo, Fínsko a Švédsko zaradili medzi desať krajín sveta s najvyšším dlhom z kreditných kariet.

Významnú úlohu zohrávajú aj sociálne siete. Vo dne v noci totiž spotrebiteľov kŕmia reklamami. Dokonca aj influenceri sa ľuďom prostredníctvom platených spoluprác a zľavových kódov neustále snažia niečo predať. Tento problém ešte zhoršujú finančné programy typu „kúp teraz, zaplať neskôr“. „Nikto si neuvedomuje, že kreditná karta je v skutočnosti dlh,“ varoval K. Mountford.

Keď sa dlh, úroky a splátky začnú vymykať spod kontroly, ľudia začnú panikáriť a stresovať. Podľa experta vtedy neradno problém zľahčovať. „Najhoršie, čo môžete urobiť, je ignorovať účty a niekam ich odložiť. Problém len tak nezmizne, skôr sa zhorší a jeho následky budú čoraz vážnejšie,“ dodal.

Ako prvý krok odporučil K. Mountford kontaktovať banku alebo veriteľa a opýtať sa na možnosť úpravy splátok. Veľakrát je splatnosť úveru možné predĺžiť a tým znížiť mesačnú finančnú záťaž. Nebankové subjekty, ktoré poskytujú krátkodobé pôžičky a rýchlu hotovosť, môžu na prvý pohľad pôsobiť ako lákavé riešenie, no ich podmienky bývajú zväčša nevýhodné, čo môže finančné problémy domácností v konečnom dôsledku ešte viac zhoršiť.

K. Mountford poradil zadlženým osobám povedať o svojej nepriaznivej situácii rodine a priateľom. Hoci je v niektorých kultúrach téma peňazí tabu a mnohí ľudia sa dlhy hanbia priznať, rady od blízkych im môžu pomôcť zlepšiť finančnú gramotnosť a robiť v budúcnosti lepšie rozhodnutia.

Ďalšie dôležité správy

Crystal,Globe,On,Many,Currency,,World,Bank,,Economic,Inflation,Conditions
Neprehliadnite

Svet sa topí v dlhoch. Úroky v bohatých krajinách predstihli výdavky na obranu aj bývanie