Stagflácia, pád trhu a finančné krízy naučili predchádzajúce generácie zvládať finančné výkyvy aj neistotu. Podobná situácia sa opakuje aj v súčasnosti. Business Insider oslovil baby boomerov s otázkami, ako recesie, najmä tá z roku 2008, ovplyvnili ich finančné rozhodovanie. Porozprávali aj o chybách, ktorým by sa dnešní mladí mali vyhnúť.

Lynn Benningová prešla každým obdobím hospodárskeho poklesu inak. V čase stagflácie v 80. rokoch bola dvadsiatnička, žila sama a z juniorského platu si dokázala zaplatiť akurát tak nájom. Počas finančnej krízy v roku 2008 bola vydatá a mala štyridsať. Spolu s manželom prehodnocovali majetok aj dôchodkové plány. Práve si kúpili dom, ale nemali na zariadenie a napokon ho predali so stratou.

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Viacgeneračné rodiny sa sťahujú pod jednu strechu, aby ušetrili

Dnes, v neistom ekonomickom prostredí, sa vyhýba väčším nákupom a sústredí sa na budovanie úspor. Finančnú stabilitu si opäť vytvorila vďaka rezerve v hotovosti a tým, že nepoužíva kreditné karty. „Niekedy jednoducho máte smolu,“ povedala. „Zatli sme zuby a začali odznova.“

Je to postoj, ktorý sa zíde v čase, keď trhy prežívajú prudké výkyvy pre obchodnú politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Miliardári, výkonní riaditelia aj Wall Street sa pripravujú na možný pokles. Obavy z recesie nútia Američanov všetkých vekových kategórií odkladať veľké výdavky, posúvať životné plány a zápasiť s psychickým tlakom.

Starší respondenti varujú pred unáhlenými krokmi. V dlhodobom horizonte je podľa nich najlepšie nechať investície na pokoji a prečkať volatilitu. Rovnaké odporúčania opakovane zverejňujú aj finanční poradcovia. Podľa údajov IG Wealth Management trvalo indexu S&P 500 približne šesť rokov, kým sa po kríze v roku 2008 vrátil na pôvodnú úroveň. Niektoré iné poklesy sa vyriešili rýchlejšie.

Ďalšie dôležité správy

Dow Plunges Over 1000 Points As Markets Continue Sell Off
Neprehliadnite

Skutočné nebezpečenstvo na akciových trhoch sa skrýva hlbšie. Môže prerásť do špirály skazy