Stagflácia, pád trhu a finančné krízy naučili predchádzajúce generácie zvládať finančné výkyvy aj neistotu. Podobná situácia sa opakuje aj v súčasnosti. Business Insider oslovil baby boomerov s otázkami, ako recesie, najmä tá z roku 2008, ovplyvnili ich finančné rozhodovanie. Porozprávali aj o chybách, ktorým by sa dnešní mladí mali vyhnúť.
Lynn Benningová prešla každým obdobím hospodárskeho poklesu inak. V čase stagflácie v 80. rokoch bola dvadsiatnička, žila sama a z juniorského platu si dokázala zaplatiť akurát tak nájom. Počas finančnej krízy v roku 2008 bola vydatá a mala štyridsať. Spolu s manželom prehodnocovali majetok aj dôchodkové plány. Práve si kúpili dom, ale nemali na zariadenie a napokon ho predali so stratou.

Viacgeneračné rodiny sa sťahujú pod jednu strechu, aby ušetrili
Dnes, v neistom ekonomickom prostredí, sa vyhýba väčším nákupom a sústredí sa na budovanie úspor. Finančnú stabilitu si opäť vytvorila vďaka rezerve v hotovosti a tým, že nepoužíva kreditné karty. „Niekedy jednoducho máte smolu,“ povedala. „Zatli sme zuby a začali odznova.“
Je to postoj, ktorý sa zíde v čase, keď trhy prežívajú prudké výkyvy pre obchodnú politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Miliardári, výkonní riaditelia aj Wall Street sa pripravujú na možný pokles. Obavy z recesie nútia Američanov všetkých vekových kategórií odkladať veľké výdavky, posúvať životné plány a zápasiť s psychickým tlakom.
Starší respondenti varujú pred unáhlenými krokmi. V dlhodobom horizonte je podľa nich najlepšie nechať investície na pokoji a prečkať volatilitu. Rovnaké odporúčania opakovane zverejňujú aj finanční poradcovia. Podľa údajov IG Wealth Management trvalo indexu S&P 500 približne šesť rokov, kým sa po kríze v roku 2008 vrátil na pôvodnú úroveň. Niektoré iné poklesy sa vyriešili rýchlejšie.
Ďalšie dôležité správy
