Transformácia globálnej ekonomiky, vplyv umelej inteligencie či hroziaca colná vojna predstavujú turbulentné časy. Rýchlejšie, než kedykoľvek predtým, sa menia aj podmienky na pracovnom trhu. Firmám a zamestnancom môže pomôcť zvládať zmeny aj celoživotné vzdelávanie, poukázali odborníci z personálnej agentúry Grafton.
Priemyselná výroba, ktorá je chrbtovou kosťou slovenskej ekonomiky, stojí pred novými výzvami. Kým ešte nedávno zamestnávatelia hovorili o chýbajúcich pracovníkoch, v súčasnosti obmedzujú výrobu, rušia pracovné miesta a znižujú počty zamestnancov.
Zlepšovanie školstva
Personalisti aj preto upozorňujú na potrebu zmien vo vzdelávacom systéme, aby sa dosiahla lepšia kvalifikačná štruktúra absolventov vzhľadom na zameranie ekonomiky. Dôležitý je širší záber jednotlivých študijných odborov, ktoré dokážu lepšie reagovať na meniacu sa situáciu, napríklad na transformáciu povolaní vplyvom umelej inteligencie.
„Najmä stredné školy by mali ponúkať študijné odbory, ktoré nie sú úzko špecializované, ale majú presah. Vďaka orientácii na viacero odvetví umožnia absolventom väčšiu flexibilitu pri výbere zamestnania,“ vysvetlila riaditeľka marketingu Graftonu Jitka Kouba.
Celoživotné vzdelávanie
Vzdelávanie pracovníkov by sa ale nemalo končiť s ukončením školskej dochádzky. „Ak zamestnávateľ ukončí výrobu alebo ju presunie do inej krajiny, pracovníci zväčša hľadajú iné uplatnenie. Väčšie šance majú tí, ktorí dokážu potenciálnemu zamestnávateľovi ponúknuť viac zručností,“ priblížila odborníčka. Tie môžu získať nielen rekvalifikáciou, ale aj kurzami či školeniami.
Pracovníci vo výrobe si ale dopĺňajú vzdelanie u zamestnávateľa iba vo veľmi malej miere. Ako ale ukazujú prieskumy, dôvodom nie je neochota. „Hoci záujem o vzdelávacie kurzy má na Slovensku viac než 80 percent výrobných pracovníkov, túto možnosť nachádza menej ako 30 percent z nich,“ doplnila Kouba.
Ďalšie dôležité správy
