Čína odmieta tvrdenia Spojených štátov, že porušila obchodnú dohodu z rokovaní v Ženeve. Z porušovania, naopak, obvinila USA. Vyhlásenie naznačuje opätovné zhoršovanie vzťahov medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta.

Peking tvrdí, že dohodu dodržiaval, zatiaľ čo Washington zaviedol voči Číne diskriminačné a reštriktívne opatrenia, vrátane kontroly vývozu čipov pre umelú inteligenciu, zastavenie predaja softvéru a zrušenie víz pre čínskych študentov.

Americká vláda podľa Číny jednostranne a opakovane vyvolala hospodárske a obchodné napätie, čím prehĺbila neistotu a nestabilitu v bilaterálnych vzťahoch.

Ďalšie dôležité správy

WA 21 Washington - Americký prezident Donald Trump počas prvého zasadnutia svojej novej vlády v Bielom dome vo Washingtone v stredu 26. februára 2025. FOTO TASR/AP 

President Donald Trump holds his first Cabinet meeting at the White House in Washington, Wednesday, Feb. 26, 2025. (Pool via AP)
Neprehliadnite

Trump je s Čínou opäť „na nože“, obvinil ju z porušenia colnej dohody