Japonské námorníctvo tento týždeň spozorovalo najmenej osem ruských a čínskych bojových lodí vo vodách neďaleko Japonska. Uviedlo to japonské ministerstvo obrany, informuje TASR na základe stredajšej správy americkej televízie CNN.

Viedol ich protiponorkový torpédoborec

Japonské námorníctvo spozorovalo v utorok päť ruských vojenských lodí vedených protiponorkovým torpédoborcom. Plavili sa cez Cušimský prieliv, ktorý oddeľuje Japonsko a Južnú Kóreu, napísal japonský rezort diplomacie.

V rovnaký deň zaznamenala japonská armáda najmenej dve čínske vojenské lode a jednu zásobovaciu loď pri súostroví Izu, ktoré sa nachádza 500 kilometrov južne od Tokia.

Podľa japonského ministerstva bol jednou z týchto lodí pravdepodobne torpédoborec typu 055, ktorý je jedným z najmodernejších plavidiel čínskej flotily.

Spoločné prelety nad Japonskom

Tokio uviedlo, že nešlo o koordinovanú operáciu ruského a čínskeho námorníctva ako tomu bolo v októbri. Vtedy podniklo desať ruských a čínskych vojenských lodí spoločné cvičenia, pri ktorých oboplávali veľkú časť japonského súostrovia.

Čínske a ruské bojové lietadlá vykonali v máji spoločné prelety nad Japonským a Východočínskym morom v čase, keď v Tokiu rokovali vrcholní predstavitelia Spojených štátov, Japonska, Austrálie a Indie v rámci skupiny QUAD (Štvorstranný bezpečnostný dialóg).

Podľa denníka The New York Times (NYT) išlo o prvé spoločné manévre Moskvy a Pekingu od spustenia ruskej invázie na Ukrajinu.

Ďalšie dôležité správy

WA 18 archív Tokio - Na archívnej snímke zo 17. februára 2022 chodec kráča okolo monitoru, ktorý zobrazuje hodnotu japonského indexu Nikkei v Tokiu. Spotrebiteľské ceny v Japonsku zrýchlili minulý mesiac tempo rastu na takmer dvojnásobok, pričom rast dosiahol približne trojročné maximum.Vývoj inflácie najviac ovplyvnili ceny potravín, ktoré zaznamenali najvyšší rast za štyri roky. FOTO TASR/AP 

A pedestrian moves past a monitor showing Japan's Nikkei 225 index, at a securities firm in Tokyo, Th
Neprehliadnite

Japonská centrálna banka nesprísnila menovú politiku, oslabilo to jen