Popularita jednodňovej zdravotnej starostlivosti, keď pacient nestrávi na nemocničnom lôžku viac ako 24 hodín, na Slovensku rastie. V roku 2021 sa u nás vykonalo 247-tisíc zákrokov, pričom počet výkonov u dospelých pacientov oproti roku predtým vzrástol o 13,4 percenta. Jednodňová chirurgia pacientovi prináša niekoľko výhod, zákroky sú šetrnejšie a s kratším časom rekonvalescencie. Napriek tomu sa ich na Slovensku v porovnaní so zahraničím vykonáva málo. V tlačovej správe na to upozorňuje bratislavská Poliklinika Bezručova.

Pacienti chcú tráviť v nemocnici čo najmenej času

Na výkony jednodňovej zdravotnej starostlivosti mala negatívny dopad pandémia. Väčšina výkonov sa v nemocniciach v tomto čase nerealizovala a čakacie lehoty na operačné zákroky sa predĺžili. Čakacia lehota tiež závisí od možností pracoviska, počtu operatérov i voľných lôžok. Nedostatok personálu, dôsledky pandémie a zložitá cesta pacienta majú neskôr za následok aj to, že pacient na potrebný zákrok čaká v priemere niekoľko týždňov až mesiacov.

„Pacienti chcú tráviť v nemocnici čo najmenej času. Jednodňová chirurgia je moderné a efektívne riešenie rôznych zdravotných komplikácií. V čase pandémie sa však pozastavila medzi prvými z dôvodu reprofilizácie lôžok pre covidových pacientov i preťaženia zdravotníckych zariadení," uviedol medicínsky riaditeľ Polikliniky Bezručova Tibor Hlavatý.

Slovensko výrazne zaostáva za krajinami EÚ

Slovensko je na chvoste európskych rebríčkov percentuálneho podielu jednodňovej chirurgie oproti klasickým operáciám napriek tomu, že ich počet každým rokom pribúda. Zatiaľ čo vo vyspelých európskych štátoch, v USA, Kanade či Škandinávii sa v rámci jednodňovej chirurgie operuje takmer 75 percent výkonov, na Slovensku je to len okolo 35 percent operácií.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO počas tlačového brífingu po skončení rokovania medzi Lekárskym odborovým združením (LOZ) a vládou SR v Bratislave v pondelok 21. novembra 2022. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť úhrady zdravotných poisťovní pre pohotovosti