Vo väčšine horských stredísk počas zimnej sezóny, ktorá sa naplno rozbehla až začiatkom tohto roka, zaznamenali mierny nárast počtu domácich návštevníkov, cudzincov bolo na lyžiarskych svahoch a v akvaparkoch menej. Vývoj zahraničnej návštevnosti Slovenska stále výrazne zaostáva v porovnaní s číslami pred pandémiou, ale objavili sa hostia z pobaltských krajín a Rumunska.

Podľa Zväzu cestovného ruchu SR (ZCR) domáci uprednostňujú kratšie alebo jednodňové pobyty, viac šetria, ale dovolenku si doprajú. „Uplynulá zimná sezóna sa už približovala stavu spred pandémie, stále však cítime pokles zahraničných turistov. Návštevnosť v niektorých regiónoch dosahovala čísla spred pandémie, no dĺžka pobytov či výdavky počas pobytov mierne klesali,“ zhodnotil zimnú sezónu prezident ZCR Marek Harbuľák.

Hlavnú sezónu zachraňovali Poliaci

Podmienky na lyžovačku výrazne zhoršilo od polovice januára extrémne teplé počasie, čo spôsobilo pokles lyžiarov v hoteloch, pričom lepšie na tom boli strediská so službami aj pre nelyžiarov. Hlavnú sezónu zachránili, najmä vo väčších strediskách, návštevníci z Poľska, prišli v rovnakom počte ako pred pandémiou. Sezóna stále trvá už iba v strediskách s vyššou nadmorskou výškou. Podľa ZCR, ktorý združuje trinásť zväzov, združení a inštitúcií v cestovnom ruchu, aj táto zima potvrdila, že strediská musia investovať do efektívneho a dostatočne silného systému zasnežovania a využiť chladné počasie na zasneženie.

Najväčší záujem je o Vysoké Tatry

Vo Vysokých Tatrách je situácia najlepšia, o tento región je tradične najväčší záujem: „Keďže zimné prázdniny sa v okolitých krajinách a na Slovensku prelínajú, obsadenosť stúpala už v januári. Ubytovatelia už v prvej polovici januára hlásili takmer 50 percent, v období jarných prázdnin bola obsadenosť na úrovni približne 70 percent,“ priblížila výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková. Najsilnejším obdobím sú podľa nej vždy prázdniny Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja, mnohé ubytovacie kapacity boli v daný týždeň rezervované na takmer 90 percent.

Akvaparky potvrdili nižšiu návštevnosť

Viaceré akvaparky potvrdili cez zimu nižšiu návštevnosť ako pred pandémiou, mierne pribudlo domácich a tiež im najviac chýbali hostia z okolitých štátov. Zvýšil sa však počet jednodňových návštevníkov. Zimnú sezónu hodnotia viaceré strediská vodnej rekreácie ako dobrú aj napriek tomu, že pre vysoké ceny energií a infláciu museli zvýšiť vstupné. Prezident Slovenskej asociácie akvaparkov, kúpalísk a plavární Gabriel Somogyi očakáva zvýšený záujem návštevníkov pred veľkonočnými sviatkami, akvaparky s ubytovaním už majú rezervácie na takmer 90 percent svojich kapacít.

Ďalšie dôležité správy

National,Park,High,Tatras,Winter,Sunrise,View,And,Mountain,Vysoka
Neprehliadnite

Vysoké Tatry sú plné turistov, nárast návštevnosti oproti Vianociam je citeľný