Premiér Eduard Heger na sociálnej sieti oznámil, že odchádza do Berlína na stretnutie s kancelárom Olafom Scholzom.

Predseda vlády okrem iného pripomenul, že podobné stretnutie sa uskutoční po 4 rokoch. Avizoval, že s kancelárom budú hovoriť najmä o energetike a obrane, nakoľko Heger považuje Nemecko v prípade oboch tém za významného partnera.

„Okrem toho ma čaká aj ďalší pracovný program návšteva vydavateľstva Axel Spinger a rozhovory s médiami Die Welt a Politico. Taktiež stretnutie so zástupcami think-tanku Nemecká rada pre zahraničnú politiku aj položenie kvetov k Berlínskemu múru,“ uzavrel Heger.

Nemecko je pre Slovensko strategický politický a najvýznamnejší ekonomický partner. V súčasnosti ide aj o obranného a bezpečnostného partnera. Premiér Eduard Heger to médiám povedal v lietadle smerujúcom do Berlína, kde sa má stretnúť s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.

Nemecko podľa Hegera pripravuje výstavbu LNG terminálu a Slovensko by malo záujem o kapacity z tohto terminálu na zásobovanie plynom. Na stretnutí chce zdôrazniť otázku solidarity v prípade náhleho výpadku či prerušenia plynu. Slovensko potrebuje mať istotu, že táto solidarita zostane zachovaná.

Heger sa bude s kancelárom rozprávať aj o dodávke nemeckých aj slovenských zbraní na Ukrajinu. Rokujú o tom aj ministerstvá obrany. Premiér to podľa vlastných slov podporuje.

Predseda vlády SR pripomenul, že Nemecko poskytlo Slovensku systém protivzdušnej obrany Patriot. K pomoci sa potom pridalo aj Holandsko. Slovensko má dnes najlepšie zabezpečenú obranu, akú kedykoľvek malo, skonštatoval Heger s tým, že Patrioty by mohli byť dlhodobo prítomné na Slovenku. Verí, že to nebude problém.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke slovenský premiér Eduard Heger počas tlačovej konferencie s predsedom Belegického kráľovstva Alexandrom De Croo na Úrade vlády v Bratislave 11. apríla 2022. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Premiér vyzval poslancov, aby nepodporili lacné divadlo pri odvolávaní Sulíka