Premiér to vníma ako snahu opozičného Smeru-SD o návrat k moci.

Lacné divadlo

„V tomto naša koaličná dohoda jasne hovorí, ako sa správať. Chcel by som vyzvať všetkých poslancov, ktorí ak rozmýšľajú nad tým, že by podporili toto odvolávanie, aby si uvedomili zodpovednosť za našu krajinu, aby nenabehli na toto lacné divadlo," povedal Heger po rokovaní vlády.

Poslanci Smeru-SD majú vo štvrtok podať návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi hospodárstva. Dôvodom má byť blamáž s ruskou ropou a poškodenie záujmov obyvateľov Slovenska. Strana tiež kritizuje, že Sulík neriešil zvyšovanie cien.

V súvislosti s neúčasťou SaS na koaličných radách premiér uviedol, že stále je snaha, aby padla vláda. Vyzval najmä koaličných politikov, aby sa zdržali akýchkoľvek osobných útokov a nekládli si červené čiary. Pripomenul, že najsilnejší mandát tejto koalície je očistiť Slovensko od mafie. To sa podľa neho vďaka poctivým vyšetrovateľom, prokurátorom i sudcom darí.

„Títo ľudia potrebujú mať naďalej rozviazané ruky a potrebujú čas. Preto je tu snaha, aby sa vláda rozpadla," dodal.

Rast daní ako legitímny nástroj

Premiér zároveň uviedol, že rešpektuje veto strany SaS na zvýšenie daní z alkoholu a hazardu, ktorým chcel minister financií Igor Matovič podmieniť zvýšenie platov učiteľov. Podľa premiéra je však veto v rozpore s programovým vyhlásením vlády. Heger to povedal po stredajšom zasadnutí vlády, kde si SaS veto uplatnila.

„Nikde, ani v programovom vyhlásení vlády, ani v koaličnej zmluve sme si nedohodli, že nebudeme zvyšovať dane," povedal Heger. Premiér podotkol, že rast daní považuje za legitímny nástroj na zvýšenie rozpočtových príjmov, keďže bude treba prostriedky na zvyšovanie platov zdravotníkov či učiteľov.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) počas tlačovej konferencie po rokovaní s českým rezortným partnerom Vlastimilom Válekom 2. mája 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Lengvarský návrh výstavby nemocníc z plánu obnovy na vládu zatiaľ nepredložil