Čína v stredu vyzvala Severoatlantickú alianciu, aby sa vzdala spôsobu myslenia z čias studenej vojny a nevyvolávala konflikty vo svete. Uviedol to hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien v čase konania summitu NATO v Madride. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

Aliancia by sa podľa neho tiež mala vzdať svojej praxe vytvárania nepriateľov a nepokúšala sa rozložiť Áziu a celý svet, ako to urobila v Európe.

Hovorca rezortu čínskej diplomacie obvinil členské štáty NATO z vytvárania napätia a vyvolávania konfliktov posielaním bojových lodí a lietadiel k ázijskej pevnine a do oblasti Juhočínskeho mora.

Čao Li-ťien tak nepriamo reagoval na nedávne zachytenie kanadského prieskumného lietadla čínskou stíhačkou v medzinárodnom vzdušnom priestore. Ottawa tvrdí, že Peking pri tomto zásahu nedodržal medzinárodné normy leteckej bezpečnosti. Čína označila pravidelné prieskumné lety Kanady, ktorá je členským štátom NATO, v blízkosti čínskeho územia za provokácie ohrozujúce národnú bezpečnosť Číny.

Čao tiež kritizoval sankcie Západu voči Rusku za vojnu na Ukrajine, ktorú Peking odmieta odsúdiť či označiť za akt agresie.

Ďalšie dôležité správy

JB 11 Peking - Čínsky prezident Si Ťin-pching (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin pózujú pred ich stretnutím v Pekingu 4. februára 2022. Putin v piatok pricestoval do Pekingu an otvorenie tohtoročných zimných olympijských hier 2022. FOTO TASR/AP

Chinese President Xi Jinping, right, and Russian President Vladimir Putin pose for a photo prior to their talks in Beijing, China, Friday, Feb. 4, 2022. Putin on Friday arrived in Beijing for the opening of the Winter Olympic Games and talks with
Neprehliadnite

NATO sa chystá označiť Čínu za systémovú výzvu a Rusko za priamu hrozbu