Lídri Severoatlantickej aliancie majú podpísať tento týždeň na summite v Madride dokument s názvom Strategická koncepcia, ktorý načrtne priority NATO na nadchádzajúce desaťročie. V dokumente upozornia na prehlbujúce sa partnerstvo medzi Čínou a Ruskom. Píše o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na ľudí oboznámených so situáciou.

Ani partner, ani protivník

Predchádzajúca verzia dokumentu, zverejnená v roku 2010, neobsahovala zmienku o Číne. O Rusku hovorila ako o „partnerovi".

Tentoraz bude v dokumente zmienka o Číne ako o „systémovej výzve“. Spojenci nezájdu tak ďaleko, aby ju označili za „protivníka", uviedli zdroje Bloombergu. Očakáva sa, že spojenci v dokumente upozornia na obavy, ktoré im spôsobuje Peking v oblastiach ako kybernetická bezpečnosť a dezinformácie, kontrola kritickej infraštruktúry a dodržiavanie medzinárodného poriadku založeného na pravidlách.

Rusko má byť označené za „priamu hrozbu“ pre bezpečnosť Aliancie, pričom akákoľvek zmena vo vzťahoch by závisela od toho, či Moskva zastaví svoje agresívne správanie a začne dodržiavať medzinárodné právo.

Spojenci v NATO niekoľko mesiacov rozmýšľali nad znením dokumentu. Zvoliť jazyk na adresu Číny im robil obzvlášť problémy pri vyvažovaní svojich rozdielnych záujmov. USA totiž zaujali voči Pekingu tvrdý postoj, pričom viacerí európski spojenci vrátane Nemecka, ktoré má s Čínou úzke ekonomické a obchodné vzťahy, sa snažili o umiernený.

Rokovania o podobe textu stále prebiehajú a do podpisu dokumentu lídrami NATO sa ešte môže zmeniť, poznamenal Bloomberg.

Čína obviňuje USA

Peking často obviňuje USA, že sa snažia vytvárať bloky na potlačenie čínskeho rastu. Šéf čínskej diplomacie v marci varoval Washington pred pokusmi o vybudovanie verzie NATO v indicko-tichomorskej oblasti, ktorej cieľom je podľa neho „udržať systém hegemónie pod vedením USA“.

Niekoľko ázijských krajín, podobne ako ich náprotivky na európskej hranici Ruska, sa snaží o užšie bezpečnostné vzťahy s USA, aby ich neovládal najväčší hráč v regióne - Čína. Tá má aktívne hraničné spory so susedmi vrátane Japonska, Indie a Vietnamu a stupňuje vojenský, diplomatický a ekonomický tlak na Taiwan.

Nová studená vojna

Historička z Univerzity Johnsa Hopkinsa Mary Elise Sarotteová tvrdí, že NATO a Rusko skutočne smerujú k vzťahom v štýle studenej vojny, a to na dlhé obdobie. Bude to však iné, keďže Putin sa nesnaží obnoviť komunizmus, a nebude to také bipolárne ako v 20. storočí, poznamenala.

Riešiť Peking v Strategickej koncepcii je podľa Sarotteovej „realistické“, „keďže NATO môže len ťažko ignorovať vzostup Číny“. „Ale nateraz nebude prioritou dlhodobejšie súperenie s Čínou, ale krátkodobejšie násilie na Ukrajine," dodala.

Ďalšie dôležité správy

KK16 Brusel - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpravo) a poľský prezident Andrej Duda počas tlačovej konferencie 7. februára 2022 v Bruseli. FOTO TASR/AP
NATO Secretary General Jens Stoltenberg, right, and Poland's President Andrej Duda participate in a media conference at NATO headquarters in Brussels, Monday, Feb. 7, 2022. (AP Photo/Olivier Matthys)
Neprehliadnite

Poľsko očakáva, že NATO označí Rusko za agresora a bezpečnostnú hrozbu