Zamestnávatelia čoraz častejšie varujú pred novým fenoménom na pracovnom trhu. Zamestnanci síce spĺňajú formálne požiadavky, no chýba im schopnosť samostatne uvažovať. Jeden z nich opísal čerstvých absolventov prestížnych univerzít ako „dobre kvalifikovaných, výborne prezentujúcich“ a „vynikajúcich pri plnení pokynov“. No zároveň pre Financial Times dodal: „Nemyslia sami za seba. Čo budú schopní robiť, keď budú mať 35?“

Zamestnávatelia naprieč sektormi – od financií po medicínu – sa obávajú, že mladí ľudia s výbornými výsledkami majú obmedzené schopnosti prispôsobiť sa nepredvídateľnej realite. Ich vzdelanie je často až príliš orientované na konkrétne zručnosti a málo podporuje flexibilitu.

Prezident University College London Michael Spence upozorňuje na príčinu: hodnotenie podľa kritérií. Ide o spôsob výučby postavený na báze testov, ktorý predpokladá, že existuje jediná správna odpoveď. V praxi takéto situácie bývajú zriedkavé.

Vysokoškoláci Prešovskej univerzity v Prešove nastúpili 28. septembra 2020 na štúdium akademického roka 2020/2021. FOTO TASR – Milan Kapusta
Neprehliadnite

Generácia Z tápa na pracovnom trhu. Juniorských pozícií ubúda, diplom dnes už nestačí

Študenti sa učia len to, čo bude v teste, vytvárajú vopred pripravené argumenty. No práve schopnosť formulovať vlastné názory, premýšľať v súvislostiach a nachádzať alternatívy je dnes kľúčová. Vyžaduje si to zvedavosť, iniciatívu, odolnosť voči neistote a radosť z učenia ako hnaciu silu rozvoja.

Vzdelávací systém je často príliš úzko špecializovaný a zameraný na výkon. Študenti sledujú najmä to, čo im zabezpečí dobré známky alebo prijatie na univerzitu. V USA , ale aj vo vyspelých európskych krajinách či Spojenom kráľovstve klesá záujem o umelecké odbory na úkor technických. Mnohí študenti dúfajú, že technické zručnosti im zabezpečia zamestnanie. Pritom prichádzajú o schopnosti, ktoré dnes zamestnávatelia považujú za kľúčové.

Dôsledky nedostatočného rozvoja kreatívneho myslenia sa prejavujú aj pri hodnotení PISA. V roku 2022 program začal hodnotiť aj kreativitu – schopnosť prichádzať s originálnymi a rôznorodými nápadmi. Medzi najlepšími sa umiestnil Singapur. Je to vďaka tomu, že kompetentní si uvedomili, že ich školský systém produkuje študentov pripomínajúcich stroje. Preto zaviedli program „Teach Less, Learn More“, ktorý uvoľnil rozvrhy, rozšíril výber predmetov a podporil spoluprácu a kreativitu. Cieľom bolo podnietiť zvedavosť a tým aj ekonomický rast.

Investor Warren Buffett talks with CNBC's Becky Quick, at PurposeBuilt2017, a national conference sponsored by the Purpose Built Communities group that Buffett supports, in Omaha, Neb., Tuesday, Oct. 3, 2017, Buffett discussed what philanthropy can do to help fight poverty. (AP Photo/Nati Harnik, Pool)
Neprehliadnite

Warren Buffett radí, ako sa stať milionárom do tridsiatky. Tvrdá práca je základ, no nestačí

PISA potvrdila, že slovenskí žiaci zaostávajú v oblasti tvorivého myslenia za priemerom štátov OECD. Kým skóre 15-ročných žiakov na Slovensku bolo v tejto oblasti 29 bodov, priemer štátov OECD bol na úrovni 33 bodov. Testami prešli mladí zo 64 krajín. Riaditeľka odboru hodnotenia a monitorovania vzdelávania v Národnom inštitúte vzdelávania a mládeže Ivana Pichaničová ozrejmila, že dôvodom zaradenia tvorivého myslenia do testovania je súčasná spoločenská situácia, v ktorej úspech čím ďalej tým viac závisí od inovácií a nových poznatkov.

Podľa britskej National Foundation for Education Research budú do roku 2035 najviac cenenými zručnosťami komunikácia, spolupráca a kreativita. Podobne aj Svetové ekonomické fórum označilo analytické a kreatívne myslenie za už dnes nevyhnutné.

Šesť hlavných zručností v oblasti kritického myslenia

Kritické myslenie je hodnotným prínosom, pretože zamestnávatelia hľadajú kandidátov, ktorí dokážu správne posúdiť situáciu a nájsť logické riešenie. Ak zamestnanec dokáže samostatne a efektívne rozhodovať, šetrí čas nadriadenému aj celej firme. Existuje šesť kľúčových schopností, ktoré pomáhajú efektívne analyzovať fakty a situácie a vyvodzovať logické závery:

1. Analytické myslenie
Nielen zhromažďovanie a interpretácia, ale aj skeptické hodnotenie dát. Pri riešení pracovnej úlohy analytické myslenie pomáha oddeliť podstatné informácie od tých, ktoré nie sú relevantné.

2. Kvalitná komunikácia

Kladenie správnych otázok, výmena názorov a argumentácia sú neoddeliteľnou súčasťou kritického myslenia. Ak robíte pracovné rozhodnutie, otvorená komunikácia s kolegami môže pomôcť získať potrebné podklady.

3. Kreativita

Objavovanie vzorcov a vytváranie abstraktných spojení medzi zdanlivo nesúvisiacimi údajmi výrazne posilňuje kritické myslenie. Napríklad pri analýze pracovného postupu vám kreatívne myslenie môže pomôcť nájsť rýchlejšie a efektívnejšie riešenia.

4. Otvorená myseľ

Uvedomenie si vlastných predsudkov a ich aktívne prehodnocovanie zvyšuje kvalitu rozhodovania. Ak napríklad plánujete viesť poradu určitým spôsobom a kolega navrhne inú stratégiu, vypočujte si ho a zohľadnite jeho návrh.

5. Schopnosť riešiť problémy

Dôležitou zručnosťou je aj schopnosť analyzovať problém a navrhnúť realizovateľné riešenie. Ak napríklad v reštaurácii obsluha nestíha podávať jedlá, môžete zvážiť presun časti jej povinností na pomocný personál, čím sa zrýchli servis pre hostí.

6. Kladenie premyslených otázok

V súkromnom aj pracovnom živote je kladenie správnych otázok zásadné pre formulovanie správnych záverov. Či už ide o otvorené otázky, reflexívne alebo štrukturálne, ktoré pomáhajú pochopiť, ako veci fungujú, ale aj otázky zamerané na výsledok. Tei načrtávajú, ako by druhá osoba reagovala v hypotetickej situácii.

Ďalšie dôležité správy

Buďte spolu šťastní!
Neprehliadnite

Baby boomeri prežili viacero finančných kríz. Prezradili, čomu sa vyhnúť a čo dnes ľutujú