Po sérii niekoľkých vojenských víťazstiev Ukrajiny a rozhodnutiu Ruska sústrediť boje viac na východ krajiny sa Vladimír Putin zdal byť čoraz viac izolovaný a zraniteľný. Sled udalostí doviedol niektorých medzinárodných pozorovateľov k záveru, že ruský prezident je slabší a jeho pozícia vodcu otrasená.

Ruská invázia na Ukrajinu – najhoršia vojna v Európe za takmer osemdesiat rokov – predstavuje pre V. Putina, jeho elity a obyvateľstvo, nebezpečný hazard. Napriek tomu sa ruský autokrat stále nachádza v bezpečí a je silnejší, než si väčšina ľudí myslí. Zdôraznila to Maria Snegovayaová, postdoktorandka na Virginia Tech a odborníčka z Centra pre novú americkú bezpečnosť, ktorá zároveň pôsobí aj ako hosťujúca vedkyňa v Inštitúte európskych, ruských a eurázijských štúdií na Univerzite Georga Washingtona.

„Tí, ktorí tvrdia, že je nepravdepodobné, že V. Putin vojnu prežije, argumentujú zároveň, že aj napriek takmer úplnej kontrole médií bude pre Kremeľ ťažké udržať si podporu pre dlhotrvajúci konflikt. Verejná kritika a odpor voči vojne budú rásť a elity sa môžu nakoniec roztrieštiť, čo by otvorilo cestu k Putinovmu zvrhnutiu,“ vyberá odborníčka z názorov iných. Podľa nej to však nie je celkom tak.

Predchádzajúce porážky boli iné

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa