Paláce jachty a vinohrady, ktoré údajne ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi venovali jeho priatelia, možno pravdepodobne stotožniť s neoficiálnou sieťou spravujúcou aktíva v hodnote 4,5 miliardy dolárov (takmer 4,3 miliardy eur), píše The Guardian.

Nedávno zaistená digitálna stopa naznačuje, že celý rad dovolenkových sídel a iných luxusných nehnuteľností údajne využívaných ruským prezidentom, ktoré podľa dostupných údajov vlastnia rozliční jednotlivci, firmy a dobročinné organizácie, spája spoločná a verejnosti absolútne nedostupná internetová doména LLCInvest.

Fotografia uniknutej e-mailovej komunikácie zo septembra minulého roka ďalej naznačuje, že riaditelia a správcovia spájaní s niektorými samostatnými entitami, ktoré tieto aktíva vlastnia a manažujú, diskutujú o bežných obchodných záležitostiach, akoby boli súčasťou jednej organizácie.

Presúvajú zisky a majetok

Ruský expert na korupciu, ktorý si vzhľadom na politickú situáciu v Moskve neželal byť menovaný, uviedol, že zistenia týkajúce sa domény, vyvolávajú otázku, či v tomto prípade nejde o určitú úroveň spoločného manažmentu. „LLCInvest najviac pripomína nejaké družstvo alebo združenie, v rámci ktorého si jeho členovia môžu medzi sebou presúvať zisky alebo majetok,“ hovorí odborník.

Šéf Kremľa už takmer dve desaťročia čelí obvineniam, že cez prostredníkov tajne zhromažďuje obrovský majetok. Podozrenie na Putinovo rozsiahle obohacovanie sa navyše živia aj úniky dokumentov, ako bola kauza Panama Papers, ktoré odhalili enormné bohatstvo jeho najbližších spolupracovníkov.

Pred desiatimi rokmi tvrdil podnikateľ Sergej Kolesnikov, že je autorom schémy, ktorá umožňovala skupine najbohatších ruských oligarchov zhromažďovať miliardy rubľov v akomsi „investičnom fonde“. Ten založili v prospech Vladimira Putina, ktorý v tom čase pôsobil vo funkcii ruského premiéra. Kremeľ však Kolesnikovove tvrdenia poprel a podnikateľ z Ruska ušiel.

Iba malý byt a staré autá

V máji britská vláda poukázala na Putinov „okázalý životný štýl“ a porovnala ho s oficiálnymi záznamami, podľa ktorých ruský prezident nevlastní nič okrem malého bytu v Petrohrade, dvoch áut z 50. rokov, prívesu a malej garáže.

Po rok trvajúcom vyšetrovaní organizácia Projekt na sledovanie korupcie a organizovaného zločinu (OCCRP) a ruskojazyčný spravodajský server Meduza identifikovali 86 spoločností a neziskových organizácií, ktorých predstavitelia okrem firemných mailových adries používajú aj spoločnú doménu LLCInvest.

Putin je čistý

Kremeľ existenciu prezidentovho tajného majetku a reťazca vlastníkov vedúceho k Putinovi dôrazne popiera. „Prezidenta Ruskej federácie v nijakom prípade nemožno spájať s objektmi a organizáciami, ktoré ste vymenovali,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Medzi aktívami v hodnote 4,5 miliardy dolárov, ktoré LLCInvest vlastní, sú aj veľké hotovostné vklady vo výške približne 714 miliónov eur. Tie cez rôzne organizácie spravujú Genadij Timčenko a Vladimir Kolbin. Druhý z nich je synom Putinovho kamaráta z detstva Piotra Kolbina. LLCInvest však nie je štandardný poskytovateľ e-mailu ako napríklad Yahoo.

Putinova banka

Doména je umiestnená na serveri telekomunikačnej spoločnosti Moskomsvjaz, ktorá je úzko prepojená s Bank Rossija. Západ na túto petrohradskú banku uvalil sankcie a americké ministerstvo financií ju označuje za „osobnú banku vysokopostavených predstaviteľov Ruskej federácie“. Niektoré zdroje dokonca hovoria o „Putinovej banke“.

Ďalšie dôležité správy

EBE 3 Petrohrad - Na snímke ruský prezident Vladimir Putin prichádza na Medzinárodne ekonomické fórum, kde má vystúpiť s prejavom v ruskom Petrohrade v piatok 17. júna 2022. Plánovaný prejav ruského prezidenta museli odložiť o približne hodinu pre kybernetický útok. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin arrives to attend a plenary session of the St. Petersburg International Economic Forum in St.Petersburg, Russia, Friday, June 17, 2022. (Sergei Bobylev/TASS Host Photo Agency Pool via AP
Neprehliadnite

Vladimir Putin začne vojnu s NATO, ak sa invázia na Ukrajinu podarí, varuje ruský disident