Májová miera inflácie na Slovensku je šokujúca. Neustále rastú ceny potravín, energií, palív, ale i nákladov domácností. A už tu je nové maximum. Kým jej hodnota v januári bola na úrovni 8,4 percenta, v predchádzajúcom mesiaci sa inflácia dostala na nové 22-ročné maximum, a to 12,6 percenta.

Politici, ktorí spravujú veci verejné a mali by prichádzať s pozitívnymi opatreniami pre najviac ohrozené skupiny, však svoje sľuby neplnia. Navyše nevedia pracovať s dátami a ich analýzy sú často, obrazne povedané, „uvarené“ z vody.

Vladimir Putin
Neprehliadnite

Zastaviť plyn, zdvihnúť cenu, odstaviť Európu. Rusko rázne utiahlo kohútik, Slováci sú v strehu

„Bežní ľudia na mnohé rastúce položky kontinuálne finančne doplácajú. Sú to najmä náklady spojené s bývaním, energiami a rovnako i dopravou. Náklady spojené s bývaním podľa našich dát narástli koncom minulého mesiaca o 16 percent, rovnako aj ceny energií. Doprava išla nahor až o 21 percent,“  uviedol Ivan Bošňák z portálu Dáta bez pátosu v relácii TA3 Tak takto.

Dáta Štatistického úradu môžu v tomto prípade skresľovať reálne náklady Slovákov, ktoré im rastú geometrickým radom, rovnako ako inflácia, ktorá sa stáva neovládateľnou.

Dvojciferná inflácia pretrvá

Ľudia majú už v súčasnosti menšiu kúpnu silu a môžu si dovoliť nakupovať či spotrebúvať menej ako napríklad pred rokom. Vládni politici nevidia zmysel v akýchkoľvek diskusiách s odborníkmi či ekonómami, preto sú ich návrhy často úplne scestné.

„Politici nerozumejú veľkosti súčasných problémov a riadia sa starými dátami, ktoré sa štatisticky merajú spätne. To je ako keby ste v apríli na Slovensku merali teplotu v dome, ale kotolníkovi to povedali až v júni. Navyše s tým, že zatiaľ mu drevené polienka nedáte, ale na ďalšiu zimu nejaké objednáte. Zatiaľ, prirodzene, všetci pomrznú,“ uvádza názorný príklad I. Bošňák.

Na archívnej snímke z 28. februára 2022 rubľové bankovky sú na stole v Mníchove.
Neprehliadnite

Vynútený bankrot by Rusov zabolel, čas sa kráti. Putin je hnaný do kúta, hľadá právne kľučky

Slováci sa musia pripraviť na to, že inflácia len tak ľahko nepoľaví, pravdepodobne ešte stúpne. Ako pre médiá uviedol Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, očakáva sa, že inflácia zotrvá na úrovni nad 11 percentami až do konca tohto roka. Na podobnej úrovni by sa pritom rast cien mal udržať aj v budúcom roku,“ myslí si Ľ. Koršňák.

Jana Glasová, analytička 365.bank očakáva, že aj v nasledujúcich mesiacoch bude inflácia na Slovensku dvojciferná a v letných mesiacoch dokonca prekročí hranicu 13, respektíve 14 percent. „Zároveň predpokladáme, že priemerná inflácia za celý tento rok sa bude približovať k úrovni 10 percent. Drahé potraviny nás budú trápiť celý tento rok a ich zdražovanie bude ešte naberať na sile,“ doplnila J. Glasová.

Rovnaké problémy majú aj ďalšie krajiny eurozóny. Inflácia v EÚ za máj vystúpila na rekordných 8,1 percenta, čo je opäť nový rekord. Šokom je to najmä pre nemecký trh. Inflácia v Nemecku sa totiž v máji zvýšila na 7,9 percenta, čo je maximum od prvej ropnej krízy na prelome rokov 1973 a 1974.

„To je pre Nemcov taký poplach, ako keby na Slovensku bola inflácia ako v Turecku takmer 73,5 percenta. Nemci nie sú zvyknutí na infláciu, nechcú ju a budú s ňou rôznymi opatreniami bojovať,“ uviedol M. Bošňák.

Česko pomaly doháňa Rusko

Vysoká inflácia poriadne zaskočila aj susedné Česko, kde v máji stúpla na 16 percent. Zarážajúce je aj porovnanie s májovou medzimesačnou infláciou v Rusku. Tá tam totiž podľa oficiálnych dát predstavovala iba 0,12 percenta. Podľa ekonóma Lukáša Kovandu z Trinity Bank je, samozrejme, otázkou, do akej miery sú tieto dáta vzhľadom na súčasnú situáciu v Rusku spoľahlivé. Dáta za máj však hovoria o inflácii vo výške 17,1 percenta.

„Zatiaľ čo teda medziročnú infláciu má Rusko stále vyššiu ako Česko, ktoré ju v máji malo na úrovni 16 percent, v prípade medzimesačnej inflácie už je na tom horšie Česko. A je na tom v porovnaní s Ruskom skoro najhoršie v celom tomto tisícročí, teda za obdobie od roku 2000,“ uvádza L. Kovanda.

Sankcie spôsobujúce ďalšie zdražovanie energií, ale aj napríklad potravín, sa skrátka vracajú nielen Česku, ale Západu všeobecne, najmä EÚ, ako „bumerang, podotýka analytik Trinity Bank.

„Morálne majú svoje opodstatnenie, ale to neznamená, že je možné prehliadať ich ťaživý ekonomický dopad, ktorý majú nielen na Rusko, ale aj práve na Západ,“ dodáva L. Kovanda. V niektorých ohľadoch sa tento vplyv zdá byť na západné krajiny ešte ťaživejší ako v Putinovej krajine.

Česko má dokonca májovú infláciu ako niektoré africké štáty, kriticky poznamenáva portál E15.cz. Aktuálna svetová inflácia totiž nevyznieva pre český trh vôbec lichotivo. Nachádza sa medzi africkými štátmi ako Nigéria (16,82 %) a Malawi (15,7 %).  V Európe je pred Českom dokonca Rumunsko (14,49 %), Srbsko (9,6 %), Bulharsko (14, 4 %).

Ako sú na tom rôzne krajiny s výškou inflácie za máj, či už v rámci eurozóny alebo mimo nej? TREND sa na to pozrel bližšie vo fotostory.