Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).  Vlani predstavoval Plán obnovy a odolnosti SR, dnes sa borí s vysokou infláciou Slovákov.  FOTO TASR
Zdroj: TASR

Slovensko (12,6 percenta)

Na medziročnej báze prišlo k nárastu cien tovarov a služieb až o 12,6 percenta, čo predstavuje oproti predchádzajúcim mesiacom ďalšie a výrazné zrýchlenie tempa zdražovania. V porovnaní s májom 2021 podľa Evy Sadovskej, analytičky Wood & Company zdraželi najviac ceny v doprave a to o 20,9 percenta. Stalo sa tak pod vplyvom nárastu cien pohonných látok o vyše 36,8 percenta.

V oblasti reštaurácie a hotely zdraželi ceny o 19,1 percenta. S cenami vyššími ako pred rokom o 13,5 percenta sa ale zákazníci mohli stretnúť aj v samotných reštauráciách či kaviarňach. Ubytovanie je drahšie ako vlani o vyše 8 percenta. Potraviny a bývanie sú oblasti, na ktoré Slováci zo svojich rodinných rozpočtov míňajú najviac.

Najzastúpenejšia položka spotrebného koša bývanie v máji 2022 zaznamenala medziročný nárast cien o 15,6 percenta. Dôvodom je nárast cien energií, medziročne o 15,7 percenta. Drahšie boli naďalej aj stavebné materiály, čo sa odrazilo na medziročne vyššom imputovanom nájomnom až o 19,4 percenta.

Priplácali sme si ale aj za služby súvisiace s bývaním (údržba a opravy obydlia o vyše 20 percenta). „Slováci si určite aj v nasledujúcich mesiacoch budú priplácať oproti vlaňajšku za potraviny, pohonné látky, energie, ale aj za stavebné materiály. Pravdupovediac, v žiadnej oblasti inflácie v najbližšom období neočakávame pokles cien oproti minulému roku,“ dodala E. Sádovská.