Čínska ropná diplomacia v Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) prináša na trh viac ropy. V tom, že na trh treba dostať čo najviac čierneho zlata, sa Peking zhodne aj s Washingtonom. Takže bez ohľadu na stroskotané rokovania o jadrovom programe a pokračujúce sankcie na Teherán, nečelia iránske tankery na mori veľkým prekážkam.

JB 8 Rijád - Čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) počúva čínsku národnú hymnu vedľa saudskoarabského korunného princa a premiéra  Mohammeda bin Salmána počas privítania pred ich stretnutím v Rijáde 8. decembra 2022. Čínsky prezident Si Ťin-pching pricestoval v stredu do Saudskej Arábie, kde sa 9. decembra zúčastní na čínsko-arabskom summite, na ktorý pozvali predstaviteľov krajín Blízkeho východu a severnej Afriky. FOTO TASR/AP

In this image taken from footage by Saudi State TV, Chinese Presi
Neprehliadnite

Saudská Arábia a Irán obnovujú vzťahy, Čína vytvára novú rovnováhu v karteli

Motoristov okrem tohto vývoja môže potešiť aj niečo ďalšie. V karteli OPEC pokračuje rozkol medzi dvomi významnými producentmi. Spojené arabské emiráty (SAE) a Saudská Arábia sa sporia nielen pre vojnu v Jemene, ale aj pre kvóty produkcie. Saudská Arábia preferuje nižšie kvóty, aby podporovala cenu ropy.

Emiráty zasa v posledných rokoch investovali do rozšírenia produkcie a sťažujú sa, že kvóty im neumožňujú exportovať toľko ropy, koľko by chceli.

Emancipácia Emirátov môže priniesť viac ropy

Pred dvomi rokmi sa tento konflikt prejavil prvýkrát už vtedy, keď Abú Zabí skloňovalo možnosť odchodu z kartelu. Emiráty boli determinované dosiahnuť svoje a blokovali v karteli konsenzus, ktorý vtedy postupným rušením škrtov po pandémii opatrne navyšoval produkciu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa