Washington je aktuálne zaneprázdnený udalosťami na Ukrajine a v Ázii, a tak sa najdôležitejšia udalosť na Blízkom východe udiala v podstate bez jeho pričinenia. Peking využil šancu a zvyšuje svoj vplyv regióne. Vyjednal prímerie medzi dvomi rozhádanými kohútmi kartelu, ktorí boli počas posledných siedmich rokov v stave studenej vojny a nulovej diplomatickej komunikácie.

EBE 31 Džidda - Americký prezident Joe Biden pricestoval v piatok do Saudskej Arábie, ktorá je po Izraeli a palestínskych územiach poslednou zastávkou na jeho pracovnej ceste na Blízkom východe. Biden sa stal vôbec prvým americkým prezidentom, ktorý priletel do Saudskej Arábie priamym letom z Izraela; jeho lietadlo pristálo v saudskoarabskom meste Džidda. Na snímke zľava americký prezident Joe Biden a a saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán sa zdravia počas príchodu do saudsoarabskej
Neprehliadnite

Bližšia rusko-arabská košeľa ako americký kabát: OPEC obmedzuje produkciu

Teherán a Rijád boli odjakživa rivali, ale vedeli sa dohodnúť. Rozkol nastal, keď v roku 2016 v reakcii na popravu prominentného šiitského klerika v Saudskej Arábii zajali v Teheráne saudoarabských diplomatov a obsadili veľvyslanectvá. Posledné dva roky sa Irán snažil vzťahy obnoviť, Saudská Arábia však tvrdila, že existujú veľké rozdiely v názoroch na dôležité bezpečnostné otázky.

Číne sa nakoniec podarilo sprostredkovať dohodu, čím naznačila, že v regióne chce byť alternatívou voči USA.

Iste, dohoda bola v záujme všetkých strán. Rijád si utíšením napätia s večným rivalom uvoľnil ruky a môže sa sústrediť na diverzifikáciu ekonomiky od ropy, lákanie zahraničných investícií a zvyšovanie domácej spotreby, ktorá by mala podporovať ekonomický rast.

Urovnávanie sporov je širší trend

Na Blízkom východe sa však dejú aj iné pohyby a nie za všetkým treba hľadať Čínu. Tým je povedané, že región sa snaží hľadieť dopredu a liečiť staré spory a konflikty. Turecko po vražde saudskoarabského novinára a disidenta Džamála Chášukdžího, ktorého dal v Istanbule zavraždiť de facto vládca Saudskej Arábie princ Muhammad bin Salmán, malo s lídrom kartelu OPEC naštrbené vzťahy. Tie sa teraz postupne vracajú do normálu.

Katar po piatich rokoch urovnáva spory so svojimi susedmi v Perzskom zálive. Dokonca aj Izrael zlepšuje svoje vzťahy s arabskými krajinami, hoci domáci konflikt s Palestínčanmi práve eskaluje. Regionálne sunnitské vlády dokonca kontaktujú sýrskeho vodcu Bašára Asada, a to po prvý raz od začiatku krvavej občianskej vojny spred viac ako dekády.

Od začiatku arabskej jari v roku 2011 bol na Blízkom východe pohádaný takmer každý s každým a zo slovného spojenia „rastúce napätie na Blízkom východe“ sa stalo klišé. Teraz sa zdá, že tento región sa usiluje o nadobudnutie stability a nadviazanie spolupráce výhodnej pre všetkých.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa