Americkí ťažiari ropy posledných mesiacoch zisťujú, že produkciu po pandemickom prepade neobnovia tak rýchlo ako si mysleli. Doteraz sa s tým vôbec neponáhľali, ale teraz už narážajú aj na hranice svojich možností.

Ceny ropy v piatok, posedný deň tohto obchodného týždňa, klesli o približne 2 percentá. Trhy totiž očakávajú, že prerušenie dodávok z Mexického zálivu bude krátkodobé, ale zároveň majú obavy z recesie a jej negatívneho vplyvu na dopyt po komodite.
Neprehliadnite

Bridlicová revolúcia narazila na svoje limity. USA produkciu ropy nevedia obnoviť

K ťažkostiam energetických spoločností možno prirátať faktory, ktoré momentálne spôsobujú hlavybolenie väčšine firiem. Ceny ocele a rúr stúpajú, pracovnej sily je tiež málo. Po kolapse cien ropy v rámci reštrukturalizácií pracovníkov poprepúšťali a tí si medzitým našli uplatnenie inde. Chýbajú aj niektoré zariadenia a výbava, pretože čo sa vyrába v Číne, na to sa teraz dlho čaká.

Na najväčšom ropnom ložisku v USA sú nedostatočné kapacity plynovodov. To sa síce zdá byť absurdné tvrdenie, ale len pre toho, kto nevie, že popri rope sa vyťaží aj veľké množstvo zemného plynu. Ak ho plynovody nestíhajú odvážať preč, musí sa spomaliť celková produkcia, čo zahŕňa aj ropu.

Čo to všetko znamená pre trh s ropou? USA sa pred dekádou prekvapujúco stali určujúcou silou na trhu s ropou, na ktorú musel reagovať aj OPEC s Ruskom. Dokonca sa kvôli tomu museli spojiť do jedného kartelu a obmedzením svojej produkcie prispieť k vytvoreniu rovnováhy na trhu.

Táto etapa sa však oficiálne skončí, a to bez ohľadu na to, či nastane nový rekord produkcie alebo nie. Potenciál rastu produkcie v USA je totiž jasne obmedzený a dokonca aj časovo limitovaný.

Saudská Arábia si počkala a dočkala sa

Navyše, v USA sa kladie dôraz na ekológiu a ochranu životného prostredia a regulačné prostredie kladie na firmy veľké nároky. Okrem toho existuje veľký tlak z dvoch strán. Energetická bezpečnosť vs. ekológia a znižovanie emisií.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa