Korunný princ Saudskej Arábie Muhammad bin Salmán sa v lete pokúsil obohrať amerického prezidenta Joea Bidena. Ten v nádeji, že to bude pre vyššie dobro, išiel aj proti svojmu svedomiu a podal ruku lídrovi OPEC-u, aby výmenou za dodávky zbraní pomohol Západu udržať ceny ropy nízke.

KK6 Washington - Americký prezident Joe Biden hovorí o masovej streľbe v základnej škole Robb Elementary School v meste Uvalde v americkom štáte Texas, v pozadí prvá dáma USA Jill Bidenová 24. mája 2022 vo Washingtone. Počet obetí masovej streľby, ku ktorej došlo v utorok na základnej škole v meste Uvalde v americkom štáte Texas, stúpol na najmenej 21. Medzi obeťami je 18 detí.   K streľbe došlo v utorok okolo poludnia miestneho času na základnej škole Robb Elementary School v meste Uvalde, leži
Neprehliadnite

Washington: Čo je veľa, to je veľa. Saudskú Arábiu pripravíme o výhody

Výsledkom bola veľká hanba Ameriky, ktorá spôsobila búrku nevôle aj v Kongrese. Inak na kroky Saudskej Arábie, ktorá prezidenta J. Bidena ponížila a to ešte tesne pred voľbami, ani odpovedať nešlo. Rijád totiž nielenže na trh nedodal viac ropy, ako sľúbil, ale ešte presadil nečakané zníženie produkcie. To všetko v čase, keď celý svet cíti energetickú krízu.

Saudská Arábia tak chcela ukázať, kto je pánom situácie. Až na to, že Rijád ním nie je. Tlak z USA sa nakoniec postaral o to, že pravdepodobne nastane kompromis. Decembrové zasadnutie OPEC bude veľmi zaujímavé a rovnako symbolické ako to októbrové.

Ani Saudská Arábia si nemôže robiť, čo chce

Zatiaľ čo v októbri dostal Washington facku tesne pred voľbami, teraz bude na rade niekto iný. Deň pred zavedením cenového stropu na ruskú ropu zo strany EÚ a G7, totiž bude zasadať OPEC. Úlohou Saudskej Arábie je navrhnúť zvýšenie produkcie ropy o 500-tisíc barelov denne. To je presne to, čo Moskva nechce.

Moskva bola víťazom októbrového zasadnutia OPEC-u, teraz sa karta pravdepodobne obráti. Nič nie je isté. Saudská Arábia takéto informácie popiera. To sa dá pochopiť, pre Rijád nejde o nič príjemné, pretože otáčajú vlastnú pozíciu v čase, keď na to na trhu nie je žiadny dôvod. Ceny ropy totiž klesajú a existujú obavy zo slabého dopytu z dôvodu recesie a ďalšej vlny lockdownov v Číne.

Lenže niekoľko delegátov kartelu nezávisle na sebe potvrdilo, že o zvýšení produkcie sa skutočne rokuje. A ide o krok, ktorý má aspoň čiastočne vyliečiť vzťahy medzi Saudskou Arábiou a USA. Otázkou je, prečo tak zrazu.

V októbri 2018 bol zavraždený saudoarabský novinár a disident Džamál Chášukdží , ktorý pôsobil v USA. Často kritizoval vládu Saudskej Arábie a podľa CIA ho v Turecku zabili práve na príkaz „zhora“. To isté si myslí aj Istanbul. Súčasný prezident Joe Biden ešte v kampani pred voľbami nazval korunného princa bin Salmána vyvrheľom.

Tento svoj výrok musel v lete 2022 prehltnúť a v mene nízkych cien ropy si s „vyvrheľom“ išiel podať ruku a dohodnúť sa na zvýšení produkcie OPEC. Bez ohľadu na medzinárodnú blamáž, keď dohoda dodržaná nebola, v USA prebiehalo vyšetrovanie vraždy novinára. Džamál Chášukdží bol totiž americkým občanom.

Nový model: Imunita za ropu

Korunný princ bin Salmán si bol tohto rizika vedomý a nechal sa vymenovať za premiéra Saudskej Arábie, aby získal imunitu. To však nemuselo fungovať, rozhodnutie o imunite malo padnúť v USA. Americký prezident povedal, že korunný princ a teraz už aj premiér Saudskej Arábie by tú imunitu mal mať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa