Víťaza vyhlásili dnes na galavečeri v bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton.  Okrem R. Filipoiu sa do sedmičky nominovaných za minulý rok dostali aj tieto mená:

Oliver Felszeghy (Tipos, národná lotériová spoločnosť)
Silvia Gaálová (U. S. Steel Košice)
Vladislav Gruca (Havi Logistics)
Mojmír Mlčoch (Slovenská produkčná, TV JOJ Group)
Vladimír Šošovička (ČSOB Poisťovňa)
Branislav Tkáčik (Asseco Central Europe)

Ocenenie pre najlepšieho finančného riaditeľa roka odštartoval týždenník TREND v čase finančnej krízy v roku 2008. V roku 2016 sa stal spoluvyhlasovateľom aj CFO Club na Slovensku. Porota, ktoré rozhodovala o tohtoročných nomináciách a víťazovi, bola zložená zo zástupcov TRENDU, CFO Clubu, Slovenskej asociácie finančníkov a spoločností KPMG, BDO, Deloitte, EY a PwC. Vlani sa víťazom ankety stal Daniel Bekeš z firmy Embraco.

TREND: DANIEL BEKEŠ
Neprehliadnite

Finančný riaditeľ roka je z Embraca. Chce podporovať inovácie

Spoločnosť SPP – distribúcia vlani dosiahla tržby 402 miliónov eur, čo je úroveň porovnateľná s predvlaňajškom, zisk jej vzrástol až o 47 percent, na 115 miliónov eur. Skupina SPP Infrastructure vlani dosiahla obrat takmer 1,5 miliardy eur a manažuje infraštruktúrny majetok v hodnote takmer desať miliárd eur.

Skupina uzatvára rok ku koncu septembra, tieto výsledky odzrkadľujú stav sezóny 2019/2020.

Široký pracovný záber

R. Filipoiu zastáva v štruktúrach SPP viacero funkcií. Je riaditeľom ekonomiky a regulácie SPP – distribúcie a finančným riaditeľom skupiny SPP Infrastructure. V ekonomickej divízii SPP – distribúcie pracuje približne 90 ľudí, z ktorých päť je priamo podriadených R. Filipoiuovi. Ten dohliada na účtovníctvo, dane, kontroling, investície, obstarávanie, denne riadi likviditu a cashpoolingové transakcie, vydávanie dlhopisov a úverové transakcie, ako aj služby, cenovú a vecnú reguláciu a legislatívu.

Okrem spomenutých ekonomických pozícií R. Filipoiu pôsobí ako člen predstavenstva v distribučnej spoločnosti Stredoslovenská energetika a v rôznych menších subjektoch. V spoločnosti EPH, ktorá je akcionárom SPP Infrastructure, sa podieľa aj na rôznych projektoch, ktoré sa týkajú distribúcie a predaja elektrickej energie a plynu v celej Európe.

„Ide najmä o vyhľadávanie príležitostí, analyzovanie potenciálnej akvizície formou due diligence, ako aj samotný closing transakcií. Takisto sa podieľam na rôznych projektoch financovania, ratingu či rokovaní s investormi za celé EPH,“ hovorí pre TREND R. Filipoiu.

Monika Smižanská, PwC, Zuzana Slovincová, CFO Club
Neprehliadnite

CFO roka 2020: Agenda finančných riaditeľov rastie, riešia HR aj digitalizáciu, vravia expertky

Výhodné financovanie

Na dlhodobé financovanie využíva SPP Infrastructure prevažne úvery EIB, dlhopisy a úvery komerčných bánk. EIB môže poskytnúť úvery za minimálne úrokové sadzby. Financovanie v sedem- až desaťročných tranžiach sa pohybuje pod 0,3 percenta úrokov ročne.

„Pokiaľ ide o dlhopisy, naše spoločnosti ich vydávajú aspoň v hodnote päťsto miliónov eur. Táto suma je dobre akceptovateľná pre medzinárodné trhy aj z hľadiska likvidity,“ konštatuje finančný šéf.

„V rámci dlhopisového financovania sme v júni tohto roka vydali desaťročný eurobond s kupónom na úrovni jedného percenta. Ide o najlacnejší korporátny dlhopis v histórii Slovenska. Je to výsledok dlhodobej práce na optimalizácii spoločnosti a prístupu k ratingom a investorom.“

Roman Filipoiu, riaditeľ sekcie ekonomiky a regulácie SPP –distribúcia
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Roman Filipoiu, riaditeľ sekcie ekonomiky a regulácie SPP –distribúcia

Úlohou riaditeľa pri financovaní je zabezpečenie celého procesu, ktorý pre dlhopisy zahŕňa zabezpečenie ratingu spoločnosti, emisie a ESG ratingu, obstaranie právneho poradenstva, aranžérov emisie, ako aj realizáciu všetkých ďalších krokov vrátane stretnutia s investičnými fondmi a cenotvorby.

Prínosy pre firmu

Za jeden z najväčších úspechov posledných rokov považuje R. Filipoiu kvalifikáciu spoločnosti EPH do posledného kola privatizácie plynárenskej infraštruktúry v Grécku, čo bol projekt vo finančnom rozsahu blížiacom sa k miliarde eur.

V poslednom kole sú iba dve spoločnosti z celého sveta, ktoré majú dôveru gréckej vlády  vďaka svojej schopnosti rozvinúť plynárenstvo a vodík do celého Grécka.

„Keby som mal vybrať jeden úsporný projekt, spomenul by som sériu opatrení, ktoré za desať rokov viedli k zníženiu prevádzkových nákladov zo 160 na sto miliónov eur ročne,“ prezrádza šéf financií. 

Na snímke vlajka Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) počas tlačovej konferencie Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ) pri príležitosti Dňa plynárov a 165. výročia slovenského plynárenstva Bratislave 19. marca 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

SPP vlani preklopil prevádzkový hospodársky výsledok do zisku 6,6 milióna eur

Ako dodáva, vhodnou reštrukturalizáciou útvaru obstarávania investičných prác došlo za posledných desať rokov vo firme SPP – distribúcia aj k zníženiu investičných nákladov nominálne o 25 percent, ale po zohľadnení rastu miezd a cien materiálov až o 50 percent.

Priemerná fluktuácia v divízii ekonomiky a regulácie za posledné tri roky predstavuje desať percent. Keďže R. Filipoiu má pod sebou pomerne mladý kolektív, považuje túto mieru za zdravú. Nemalú časť fluktuácie spôsobili dočasné odchody na materskú dovolenku.

Do budúcna vidí riaditeľ prínos pre firmu a pre energetiku v technologickej inovácii. Nemalú úlohu bude zohrávať vodík. SPP – distribúcia plánuje na budúci rok primiešať až dvadsať percent vodíka do zemného plynu, a to ako jedna z prvých firiem v Európe.

Majetkové vzťahy v SPP

Spoločnosť SPP – distribúcia je súčasť skupiny podnikov patriacej pod SPP Infrastructure, ktorej 51 percent vlastní štátny SPP a 49 percent a manažérsku kontrolu súkromný Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikateľa Daniela Křetínskeho. SPP Infrastructure zastrešuje spoločnosti v reťazci plynárenskej infraštruktúry, ako je preprava, distribúcia a skladovanie plynu, s celkovou konsolidovanou hodnotou aktív 9,7 miliardy eur a konsolidovaným ukazovateľom EBITDA 1,25 miliardy eur.