Anketa CFO roka je ocenenie finančných riaditeľov na Slovensku za ich mimoriadne výsledky, aktívny prístup a prínos k modernému finančnému manažmentu.

Víťazom ostatného ročníka sa stal Daniel Bekeš, ktorý zodpovedá za finančnú a kontrolingovú oblasť pre jednotky Embraco v regióne EMEA a plní funkciu regionálneho a lokálneho finančného riaditeľa v Embraco Slovakia.

Daniel Bekeš
Neprehliadnite

CFO roka 2019: Embraco si verí a reaguje na zmeny na trhoch inováciami

Ako uviedol na margo ocenenia, „pozícia finančných riaditeľov vo výrobnom závode sa stále bližšie približuje pozícii COO. Synergiou týchto zodpovedností aktívne zlepšujem proces identifikácie strát, čím pomáham nastavovať prioritizáciu zdrojov na ich eliminovanie. V rámci svojej agendy pre región EMEA pracujem na vytvorení efektívneho business modelu, v ktorom Slovensko a jeho konkurenčná výhoda hrá dôležitú rolu.“

Odovzdávanie ocenenia CFO roka 2019. Vľavo víťaz ankety Daniel Bekeš, finančný riaditeľ Embraco Slovakia
Zdroj: archív
Odovzdávanie ocenenia CFO roka 2019. Vľavo víťaz ankety Daniel Bekeš, finančný riaditeľ Embraco Slovakia

„Zrýchlili sme zavádzanie výrobnej automatizácie, čo má vplyv hlavne na priamu pracovnú silu a kompenzuje nám to nárast miezd, spôsobený hlavne rastom minimálnej mzdy. V oblasti nepriamych nákladov sme zaviedli optimalizačné opatrenia a implementovanie automatizácie a digitalizácie spolu s Industry 4.0,“  vysvetľuje D. Bekeš.

Dodáva, že pri rastúcej konkurencii z rozvojových krajín ako sú Čína, Mexiko či Brazília sa Slovensko stáva poslednou krajinou v rámci Európy, kde sa ešte vyrábajú kompresory a jeho spoločnosť musí denne dokazovať, že má cenu ho v Európe udržať.

Embraco Slovakia je výrobný závod zameraný na výrobu kompresorov najmä pre komerčné aplikácie. Približne 70 percent jeho produkcie sa umiestňuje na trhoch EMEA regiónu, zvyšok putuje k zákazníkom v Severnej Amerike a Ázii.

Odovzdávania ocenenia CFO roka 2019
Zdroj: archív
Odovzdávania ocenenia CFO roka 2019

Finančný riaditeľ spoločnosti Embraco uspel v silnej konkurencii ďalších štyroch finalistov, ktorých posudzovala odborná komisia. Tá hodnotila ukazovatele ako rentabilita nákladov, obrátka aktív, celková zadlženosť a pohotová likvidita firmy.

Spoločnosť Embraco v roku 2019 realizovala viaceré iniciatívy zamerané na zefektívnenie procesov. Okrem iných projektov, naštartovali projekt Simplicity, ktorý zmapoval straty v oblasti procesov administratívnych a nepriamych nákladov v hodnote 2,5 milióna eur.

Ocenenie CFO roka vzniklo v čase finančnej krízy v roku 2008 s cieľom oceniť prínos zodpovedného finančného riadenia v kritickom období. Do súťaže sa postupne zapojilo už viac ako 150 finančných riaditeľov a ocenenie získali manažéri, ktorí v danom roku podali výnimočný výkon. Kandidátov na ocenenie nominuje odborná komisia, ktorú okrem vyhlasovateľov (týždenník TREND, CFO Club) tvoria aj ďalší odborní partneri – spoločnosti KPMG, BDO, Deloitte, EY, PwC a Slovenská asociácia finančníkov.