adviaže tak na dva predošlé súbory opatrení, ktoré prijal kabinet v tomto a minulom roku. V prvom balíčku schválenom vlani v júni bolo celkovo 34 opatrení. Doteraz sa ich však podarilo splniť len trinásť. Ide napríklad o zvýšenie superodpočtu na výskum a vývoj, prijal sa nový zákon o investičnej pomoci.

Predĺžila sa aj lehota na odhlásenie zamestnanca zo Sociálnej poisťovne z jedného dňa na osem a rovnako sa predĺžila lehota na splnenie povinnosti zamestnávateľa predložiť Sociálnej poisťovni evidenčný list dôchodkového poistenia z troch na osem dní od skončenia pracovného pomeru.

V druhom balíčku schválenom v máji tohto roku bolo 23 opatrení. K najvýznamnejším zmenám patrí prijatie takzvaného zákona proti byrokracii. Ten má od nového roka zrušiť povinnosť úradov pýtať si od občanov a podnikateľov výpis a odpis z registra trestov, ako aj výpisy z katastra nehnuteľností, obchodného registra a živnostenského registra. Zjednoduší sa aj administratíva spojená so vstupom firiem do systému duálneho vzdelávania.

Rýchle vylepšenia sa míňajú

„Tretí balíček bude mať už inú štruktúru, pretože rýchle vylepšenia administratívneho charakteru sa nám postupne míňajú. Chceli by sme sa zamerať špeciálne na administratívu pri otváraní nových prevádzok a prevádzkovaní pobočiek v gastronómii a v službách, ako aj na ich kontrolu. Ak si dnes chcete otvoriť novú prevádzku, musíte urobiť 24 rôznych úkonov a trvá to niekoľko mesiacov. Chceme znížiť počet krokov, ale aj finančnú a časovú náročnosť o viac ako polovicu,“ vysvetľuje štátny tajomník ministerstva hospodárstva Rastislav Chovanec.

V prípade otvárania prevádzok je ďalším problémom aj nekonzistentnosť v požiadavkách toho istého úradu v rôznych častiach Slovenska. Niektorí úradníci zase vyžadujú povolenia nad rámec zákona, lebo chcú byť krytí v prípade problémov. Ten istý doklad treba často odovzdať viackrát rôznym úradom.

„Takéto bariéry by

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa