Mladomanželia, ktorí majú záujem o štátnu pôžičku na bývanie, majú posledný týždeň na podanie svojej žiadosti. Tú môžu podať už len do 30. septembra.

Bonus na dieťa a fixná úroková sadzba

Prvou zo zaujímavých výhod je možnosť získania bonusu v hodnote 2-tisíc eur, ak sa počas doby splácania úveru mladomanželom narodí dieťa a dožije sa jedného roka, prípadne, že si dieťa osvoja. Túto čiastku môže štát odpustiť zo sumy úveru v prípade, že žiadateľ písomne požiada fond o odpustenie časti úveru najneskôr do jedného roku po vzniku nároku na bonus.

Riaditeľka pre úvery spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová si myslí, že výhodou môže byť garancia úroku na celú dobu splácania, ktorá prináša mladej rodine istotu pri nastavovaní výdavkov do budúcnosti. Aktuálna úroková sadzba jedno percento je z dlhodobého hľadiska zaujímavá alternatíva k obvyklej forme financovania prostredníctvom komerčných úverov na bývanie, ktoré dokážu ponúknuť aj nižšie úroky, avšak len na jedno obdobie fixácie.

Závisí to však od uhla pohľadu. Podľa generálneho riaditeľa Partners Investments Maroša Ovčarika garancia úrokovej sadzby po celú dobu splácania úveru sa optikou dnešných úrokových sadzieb nemusí javiť ako atraktívna výhoda, keďže priemer úrokových sadzieb v bankách sa stále drží výrazne nižšie pod jedným percentom.

„Práve v tomto období je v súčasnosti na trhu možné získať úrok od 0,50 percenta ročne respektíve od 0,79 do 0,89 percenta ročne. Tieto sadzby je možné získať v prípade, že si klienti požičajú do 80 percent hodnoty nehnuteľnosti."
Analytik spoločnosti Brokeria Ivan Kahanec

„Práve v tomto období je v súčasnosti na trhu možné získať úrok od 0,50 percenta ročne respektíve od 0,79 do 0,89 percenta ročne. Tieto sadzby je možné získať v prípade, že si klienti požičajú do 80 percent hodnoty nehnuteľnosti,“ približuje analytik spoločnosti Brokeria Ivan Kahanec.

Vývoj týchto sadzieb na najbližšie desiatky rokov však nikto nevie predpokladať, pričom úroková sadzba u štátnej pôžičky platí na celú dobu úveru. Situácia sa u komerčných úverov môže jednoducho zmeniť, pričom pri štátnej pôžičke má človek väčšiu istotu.

Na ilustračnej  leteckej snímke panelové domy v bratislavskej mestskej časti Petržalka.
Neprehliadnite

Čím vyššie dane, tým lepšie. To je realita živnostníkov, ktorí chcú získať hypotéku

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa