Z hospodárskeho výsledku vykázaného k 31.12.2003 sme povinní ako akciová spoločnosť na základe rozhodnutia valného zhromaždenia vyplatiť dividendy akcionárom – zamestnancom na území SR. Máme výplatu dividend zdaniť 19 % preddavkovou daňou? Musí si každý akcionár podať daňové priznanie za rok 2004 alebo je táto daň už vyporiadaná? Alebo tieto príjmy budú vyplatené v celkovej výške a daň si zamestnanci priznajú pri podaní daňového priznania do 31. marca 2005?
Nový zákon o dani z príjmov odstraňuje duplicitu zdaňovania zisku obchodných spoločností. Ak chcela spoločnosť s ručením obmedzeným alebo akciová spoločnosť vyplatiť podiel na zisku do 31.12.2003, najprv musela zisk zdaniť 25 %-tnou daňou z príjmov právnických osôb. Potom pri výplate zisku spoločníkom alebo akcionárom musela právnická osoba ten istý zisk zdaniť po druhý raz, a to 15 %-tnou zrážkovou daňou. Skutočná daňová sadzba tak nebola 25 %, ale 40 %. V súčasnosti však už výplata podielu na zisku nie je predmetom dane z príjmov.
Vyplýva to z § 3 ods. 2 písm. c) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v platnom znení, podľa ktorého predmetom dane z príjmov fyzických osôb nie je podiel na zisku vyplácaný po zdanení obchodnou spoločnosťou alebo družstvom alebo obdobnou právnickou osobou v zahraničí, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný po zdanení tichému spoločníkovi okrem podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti. Obdobný model platí aj vtedy, ak je spoločníkom alebo akcionárom právnická osoba. Prečítať si to môžete v § 12 ods. 7 písm. c) zákona o dani z príjmov.
Z toho vyplýva, že pri výplate dividend Vašim zamestnancom ich už nemusíte zdaňovať zrážkovou daňou z príjmov vo výške 19 %. Keďže dividendy nie sú predmetom dane z príjmov, nezdaňujú ich ďalej ani zamestnanci ako akcionári akciovej spoločnosti. Nemusia preto podať z tohto dôvodu ani daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb k 31. marcu 2005.